„Baobab tě podrží“

Studenti druhého ročníku SOŠ Český Brod – Liblice v rámci psychologie navštívili občanské sdružení Baobab v Praze.  

Prohlédli jsme si prostory sdružení včetně ateliéru a získali tak základní přehled o duševních chorobách a práci s klienty. S využitím myšlenkových map dávali studenti ve skupinkách dohromady informace, které již o tomto tématu mají. Besedu vedla lektorka s letitými zkušenostmi a pan Honza, který onemocněl paranoidní schizofrenií v dospělém věku.

Myslím, že mluvím za všechny, co se s ním setkali, že se chová stejně jako my, dokonce ještě lépe než někteří zdraví lidé. Je to velmi komunikativní a veselý člověk, který má přítelkyni a plánuje s ní budoucnost. Komentář jedné studentky „Překvapilo mě, že to není blázen, ale člověk jako my,“ je naprosto výstižný. 

Dojem z této zkušenosti kalí jen myšlenka na to, že většina takto nemocných lidí je nucena přispívat si na léky nemalými částkami a invalidní důchod, již tak velmi malý, jim nestačí na živobytí. Musí pracovat a neustále se rozhodovat, zda svou diagnózu sdělí zaměstnavateli, či ji z hrozby možných důsledků zamlčí. 

Dočetla jsem se, že Baobab je strom s nápadně tlustým kmenem a všestranným užitkem a toto sdružení si ho jako svůj název, podle mne, nevybralo náhodně. Tvoří silnou oporu pro duševně nemocné lidi a nabízí jim širokou škálu sociálních či doplňkových služeb tak, aby byli v běžném životě zcela samostatní a spokojení. 

Přejeme všem zaměstnancům sdružení dostatek energie a sil pro realizaci naplánovaných aktivit. Za naši školu mohu říci, že usilujeme o další spolupráci a nabízíme sdružení pomoc při prodeji jejich výrobků. 

Jana Stanková, SOŠ Český Brod – Liblice

Přidej komentář jako první k "„Baobab tě podrží“"

Zanechte komentář