10 rad, jak překonat osobní vyhoření

kompas_blue

Vnitřně vyhořet může každý z nás, v každém věku. Jedná se o duševní onemocnění, kdy je základem celková vyčerpanost organismu a psychiky.

U mladých studentů nebo školáků se vyčerpanost může projevit během školního roku. Stačí špatné spát, pořád se učit a neodpočívat, nestíhat plnit úkoly. Hlavně v případě špatných známek a nedocenění přichází ztráta zájmu o cokoli. Mladý člověk se uzavírá do sebe, propadá vnitřnímu smutku a je úplně bez energie, má depresivní stavy, nechce chodit do školy. Cokoli dělá a vykonává, tak pouze s odporem a
z povinnosti, funguje jako robot. Nejhorší na osobním vyhoření je, že nevzniká chuť svěřovat se s pocity svému okolí nebo rodičům.

Jak ze začarovaného kola vyhoření ven?

  1. Je třeba okamžitě zmírnit nároky a zvolnit tempo v učení a aktivitách.
  2. Dobře si rozvrhněte úkoly do školy a nenechávejte vše na poslední chvíli.
  3. Dodržujte pitný režim, správnou životosprávu a odpočívejte, spánek je důležitý.
  4. Nepřetěžujte se, zvládejte jen to, co stihnete, zvolněte tempo.
  5. Mluvte se svým okolím, rodiči o svých pocitech a starostech, o tom, co všechno nestíháte.
  6. Snažte se své starosti řešit a nebojte se přijmout pomoc rodiny, přátel, učitelů.
  7. Když si s něčím nebudete vědět rady, nebojte se zeptat. Žádný učený z nebe nespadl.
  8. Myšlení je základ, proto myslete především pozitivně. Po každém špatném období přijde dobré. Po dešti také vyjde slunce.
  9. Zařaďte do svého života procházky, sportovní aktivity, hudbu, posezení s přáteli a rodinou, smích, hezký film a vše, co vás baví.
  10. Řešte vše postupně, zbavení pocitu vyhoření potřebuje trošku času, než se vše spraví.

 

Při pocitu vyhoření je třeba okamžitě vypnout a zvolnit tempo. Odpočinek a spánek je základ. Nemocný musí nasbírat sílu a energii a získat nový podnět pro radost. U mladých lidí se ztráta chuti na život může proměnit nejen v apatii, ale vést až k sebevraždě. Proto takové situace nesmíme podceňovat a je třeba vše včas řešit.

Pro ICM Cheb Hana Šnajdrová