Pane vy jste vdova!

Vůbec první divadelní adaptaci slavné filmové komedie režiséra Václav Vorlíčka a scénáristy Miloše Macourka uvedli pro silvestrovské premiérové diváky chebském divadle. Jde o třetí titul ryze České sezóny v Chebu.

Literární scénář filmu z roku 1968 posloužil jako základ divadelní úpravy, kterou zpracovali  umělecký šéf ZDCH a zároveň režisér Zdeněk Bartoš a dramaturgyně Marta Ljubková. Ta navíc do hry otextovala několik písní, k nimž hudbu složil Matěj Kroupa, autor veškeré scénické hudby k inscenaci.

V inscenaci se objevuje prakticky celý soubor Západočeského divadla. V roli Evelyny Kelettiové, v níž ve filmu zářila Iva Janžurová, se v Chebu objeví Radmila Urbanová. Jde vlastně o trojroli, protože tatáž herečka hraje reinkarnovaného astrologa Stuarta Hampla a později sadistickou vražedkyni Fanny Stubovou.

V komedii jde jednak o záměnu transplantovaných mozků, jednak o naplnění bizarní věštby, podle níž se hlavní hrdina stane vdovou a nakonec se ožení s dívkou svého srdce a jejím manželem. Do toho se skupina militaristických spiklenců snaží zavraždit osvíceného krále, který se rozhodl zrušit armádu, protože „ohrožuje lidi“.

Padoucha Steinera, do jehož hlavy je posléze také voperován Hamplův mozek, hraje Petr Konáš, jeho snoubenku Molly Pavla Janiššová, generála Otise Petr Batěk, krále Jan Čížek, profesora Somra Pavel Marek, průmyslníka Kelettiho Martin Jurajda, herce Warrena Jindřich Kotula, v dalších rolích se objevuje Jindřich Skopec, Diana Toniková, Klára Štěpánková, Eva Navrátilová, David Beneš, Kamil Prachař. Komedie tak nabízí mnoho hereckých příležitostí a divákům zážitek z místy černého a do absurdních konců dovedeného humoru.

„K využití námětu dali svůj souhlas jak filmový režisér Václav Vorlíček, tak dědicové jeho dvorního scénáristy Miloše Macourka. Václav Vorlíček byl navíc potěšen, protože jde o vůbec první převedení jakéhokoliv jeho filmu na jeviště“ dodává Zdeněk Bartoš. Pane, vy jste vdova! měl premiéru v kinech 21. ledna 1971 a bodoval na filmovém festivalu v Terstu. Původně se měl jmenovat Ledvinky paní Steinerové, natočen byl pod názvem Kdo chce zabít krále? (podle předchozí komedie Kdo chce zabít Jessii?), pak získal název Pane, vy jste dvojnásobná vdova, nakonec „dvojnásobná“ z názvu vypadlo.

Hana Šnajdrová

Regionální koordinátorka – redaktorka

Kraj Karlovarský

Zdroj: Západočeské divadlo v Chebu

Přidej komentář jako první k "Pane vy jste vdova!"

Zanechte komentář