5 rad začínajícím vysokoškolákům

2017_10_ICM Brno_5 rad začínajícím vysokoškolákům

Mnozí z vás jistě po střední škole zamíří na vysokou. Ať už se dostanete na svůj vysněný obor, nebo skončíte na „záchranné volbě“, je několik věcí, nad kterými je dobré začít uvažovat už s předstihem:

  1. Termíny

Zvlášť před prvním ročníkem je dobré hlídat si všechny důležité termíny. Ve víru prázdnin je lehké zapomenout na blížící se školu, ale už během července mívají některé školy registraci předmětů, kterou rozhodně není radno promeškat! O zápisu seminárních skupin nemluvě, tam se jedná o skutečný „clickfest“ a rozhodují ne dny, ale vteřiny.

  1. Socializace

Všude slyšíme, že na vysoké škole vznikají přátelství na celý život. Ale kde je vzít, a nekrást? Pokud nejste vyložený extrovert, určitě se vyplatí začít navazovat nové známosti co nejdříve. Skvělým prostředkem mohou být Prvákoviny, což jsou úvodní setkání pro prváky, kde se dozví plno užitečných informací o studiu a seznámí se s novými spolužáky. Spousta oborů a fakult také pořádá své vlastní seznamovací kurzy, do kterých se ze sociálního hlediska vyplatí zainvestovat. Za uvážení může stát i vstup do některého z univerzitních klubů, kde se setkáte s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy.

  1. Peníze

„Skoro dospělácký“ život něco stojí. A nejedná se jenom o výdaje za alkohol a divoké večírky – reálně nejvíc peněz spolkne jídlo, bydlení a výdaje na školu. Už před začátkem školního roku je tedy dobré zvážit své schopnosti a možnosti a poohlédnout se po nějakém zdroji příjmů, nejčastěji brigádě. Pokud na ni nemáte čas a rodiče nepomůžou, nabízí se ještě alternativa studentské půjčky, kterou v současné době nabízí mnohé banky. Hlavní výhody spočívají v nízkých úrocích a možnosti odložit splácení až na dobu po studiu.

  1. Bydlení

Kolej, nebo privát? A nevyplatí se nejvíc zůstat doma? Tyto otázky vrtají mnohým novopečeným vysokoškolákům hlavou. Ekonomicky nejvýhodnější je zaručeně zůstat v rodném hnízdě, ale tuto možnost nemá každý a málokdo ji využít chce. Pokud však víte, že se chcete odstěhovat, je důležité jednat rychle – nejlepší priváty rychle mizí a i u kolejí mnohdy hraje čas roli. Protože v dnešní době jsou obě varianty cenově srovnatelné, největší roli při rozhodování hraje klid – a ten je na privátě nesrovnatelně větší, než na mnohdy hodně divokých kolejích.

  1. Čas

Škola, práce, večírky, praxe… A nezapomněli jste náhodou na spánek? Byť je rozvrh na vysoké škole volnější než na střední, nejdůležitější ze všeho je nesnažit se stihnout všechno a nechat si taky nějaký čas na relaxaci!

Sabina Žilková

ICM Brno při ASK ČR