Au Pair v židovské rodině – Londýn

image3344

„Víš, ráda bych někam vycestovala a chtěla bych si najít práci v cizině, poznat jinou kulturu a tak…“ Prohlásila moje kamarádka jedou takhle na kafi.

„Už mě to v té Plzni moc nebaví… Maturitu mám, studovat na vysoké škole se mi nechce a práce tady mě taky moc neláká.“ Tyto slova mé kamarádky jsem začala slýchat častěji a častěji.

Později – asi za čtvrt roku přišla s tím, že by o letních prázdninách mohla vycestovat do Anglie jako Au Pair. Její kamarádka tam byla jako Au Pair taky nějaký čas a už tam dokonce i žije, protože si tam našla přítele. Byl duben a nemohla se už dočkat na prázdniny až odletí pryč.

 

Asi v polovině dubna mi Markét oznamuje, že nějaká rodina potřebuje holčinu, a že teda to má domluvené od kamarádky a odjíždí za 5 dní. Bylo to celé hrozně narychlo a ani jsme se pořádně nestačily rozloučit. Hned jak přiletěla do Londýna, tak se mi ozvala. Říkala, že jsou to moc milí lidi. Má 3 děti na hlídání. Byla to rodina Židů, takže to bylo trochu složitější. Mají jiné zvyky než my a Markét se musela spoustu toho naučit.  Nejdříve šlo vše v pohodě, ale pak mi kamarádka vždy volala, že už na to asi nemá, protože je hrozný jak jsou odlišní, a že i ty děti asi nezvládá. Jednou mi poslala video, jak komunikuje s malou holčičkou. Malá, hezká, roztomilá holčička byste řekli na první pohled, ale ve skutečnosti hrozná vzteklice a asi hodně rozmazlená. To jakým způsobem na Markét křičela a mluvila s ní, bylo opravdu na ránu.

Co se týče jejich zvyků, tak protože jsou Židi, měli v kuchyni rozdělená místa na kuchyňské lince. Jedno místečko je vyhrazené jen pro maso, druhé místo pro ovoce a zeleninu, třetí jen a mléčné výrobky. To samé bylo rozdělené i u příborů a nádobí.

Takže v žádném případě neexistuje si dát šunku se sýrem na jeden talíř! Proč? Protože byste ten talíř buď na masné nebo mléčné výrobky znehodnotili…

Z toho byla má kamarádka nešťastná, protože ona si třeba ráda dá šunkovou pizzu se sýrem, nebo rohlík se sýrem a šunkou..

„Kájo, oni jsou úplně divný!“ říká mi. „Kvůli mně už museli vyhodit asi tři talíře a misku, protože jsem jim to znehodnotila. „Když jsem si dávala špagety, tak jsem si na ně nemohla dát sýr. Vysvětlili mi, že sýr si můžu dát extra vedle na talíř a nejdřív sníst sýr, pak špagety a nebo naopak. Jo a taky kvůli mně museli vyhodit celý maso, protože jsem ho položila omylem na kousek linky, kam se pokládá ovoce a zelenina. Říkala jsem, že se to maso může jen omýt, ale prý se muselo vyhodit, chápeš to?!“

„A co když nejsou doma? Taky to dodržuješ?“ Ptám se kamarádky zvídavě. „Ne to na ně Kájo opravdu peču, takže už tam mají znehodnocenou asi celou linku, ale psst.“

Pak přišla s tím, že mají ve zvyku o víkendu nepoužívat žádnou elektrotechniku. Markét o víkendu někam šla, ale Kate (máma v rodině) ji pak akutně potřebovala, ale nemohla ji zavolat telefonem. Nebo když Markét byla nahoře u sebe pokoji a Kate vařila jídlo, tak musela volat Markét dolů, aby ji zapnula troubu, protože se nemůže dotýkat ničeho takového.

 

Kamarádka pak přiletěla na pár dní domů a vše mi vyprávěla, její další zážitky atd.. V Londýně si našla taky přítele, takže v Čechách byla jen chvíli a zase odletěla zpět. Londýn se jí moc líbí a je tam spokojená. Sice teď nemá práci, protože od rodiny odešla, ale snaží se najít novou rodinu a nebo úplně jinou práci. Na Vánoce přiletí na chvíli domů, tak se na ni už moc těším a jsem zvědavá na další její vyprávění.

ICM Plzeň

Přidej komentář jako první k "Au Pair v židovské rodině – Londýn"

Zanechte komentář