Beseda s Martinem Karlíkem

cropped-remix

Na čtvrtek 12. října si pro členy Krajského parlamentu dětí a mládeže plzeňského kraje připravilo předsednictvo besedu s redaktorem Českého rozhlasu Martinem Karlíkem.

Pan Karlík má v médiích rozsáhlé zkušenosti, osm let pracoval pro rádio OK, zatímco byl zároveň zahraničním zpravodajem slovenského Rádia Twist, dále psal internetové a novinové články, nebo

pracoval ve zpravodajské agentuře a taky v regionální televizi. Dnes pracuje pro Český rozhlas, kde dělá, jak on sám říká, co je potřeba. Vyjede do terénu natočit reportáž, posadí se za mikorofon jako moderátor publicistiky nebo ráno přečte posluchačům, co píšou noviny a občas hlásí zprávy.

Hned v začátku debaty pan Karlík zdůraznil důležitý problém této doby, a to neověřování získávaných informací. Kromě upozornění na systém médií v České republice, ve kterém panuje nejen bezhlavé přebírání informací, často bez ověření pravdivosti, samozřejmě ale i mocenské zájmy jednotlivých skupin, kde zmínil některé metody manipulace, nám doporučil i nějaké tipy na ověřování informací a utváření si názoru v mediálním prostoru. Za ověřování informací si dovolím zmínit například ověřování obrázků pomocí zkopírování URL adresy a následné vložení do vyhledávače google. Sám pan Karlík například zmiňoval lehce starší kauzu s banány, ve kterých byl převážen kokain. Podle jeho vlastních slov byly články doplněné o obrázky z jiných zemí i jiných let. Vysvětloval to tím, že ne vždy se k pravdivé informaci musí připojit obrázky vztahující se k té konkrétní události, ale z časových a technických důvodů se použijí ty ilustrační. V tomto kontextu byly zmíněny i kauzy vážnější, než je pašovaný kokain, konkrétně šlo o demonstrace blízkovýchodních uprchlíků na území Evropy, ke kterým byly připojené fotky například z egyptských protivládních demonstrací. Proběhla i krátká debata na neetické prvky těchto praktik. Dále je pak samozřejmě podstatné ověřovat původní zdroje informací, případně hledat i v zahraničních médiích, pokud je to možné. Na utváření názoru nám kromě jiného doporučil celkem netypickou metodu, a to prohlížení i v mainstreamových médiích tak odsuzovaných, tzv. proruských webů, tedy alternativních webů, které často slouží k propagaci Kremelských názorů či rozšiřování alternativních faktů. Právě tento “jiný pohled na věc” považuje pan Karlík za výhodu, neboť pozorný čtenář, ač nemusí s těmito informacemi souhlasit, může najít právě nějaké prvky, které v mainstreamových médiích chybí, či získat prostě jiný pohled na věc. Nakonec proběhla krátká diskuze a pokládání dotazů. Jako poslední zaznělo doporučení o používání selského rozumu, které pan Karlík doplnil o vtipnou historku z dob, kdy se staral o prohlídky na hradech.

Autor: Kateřina Špalková