Bez práce nejsou koláče?

cropped-remix.png

Staré rčení, které by už dnes nemuselo platit, ale možná platí dvojnásob. Znát finanční stav v rodině a alespoň trochu se snažit pomoci rodinnému rozpočtu může každý a rozhodně se to vyplatí i do budoucnosti.  Inkasováním pravidelného „kapesného“ od školních let se učíme hospodařit,  učíme se spořit třeba na něco hodnotnějšího. Mít vlastní účet znamená ovládat internetové bankovnictví, učíme se počítat s nezbytnými – pravidelnými výdaji a při utracení kapesného poznáváme pocit dluhu a závazku, protože si někde musíme půjčit nebo požádat rodiče o další částku.

Priority nákladů u dnešních středoškoláků i vysokoškoláků jsou na 1. místě zábava, 2. jídlo, 3. mobil/internet, 4. ubytování, 5. doprava, 6. oblečení, 7. učebnice, 8. kosmetika a věci osobní spotřeby. Student, který nežije a nestravuje se doma spotřebuje průměrně 6  – 8 000Kč měsíčně a to se prý drží hodně zkrátka. Co s tím? Studentských brigád je pomálu a záleží i v jakém oboru práci najdete. V restauračních zařízeních s vámi vymetou všechnu špinavou práci, dostanete jen základní plat a pokud nejste hodně šikovní, tak na „dýška“ se spoléhat nedá. Zato takový student IT si pěkně v pohodlíčku za stolem dokáže přivydělat 10.000 – 15.000Kč měsíčně a ještě se mu to zdá málo.  A po škole? Ve výsledku je určitě důležité, jakou školu máte a jakého vzdělání a schopností dosáhnete. Nízké mzdy se netýkají jen nekvalifikovaných a výpomocných prací, ale i lidí bez praxe hned po škole. Dost často se stává zvykem vyždímat novou pracovní sílu, nechat ho pracovat i hodně přesčas bez nároku na proplacení hodin navíc, po 3 měsících mu dát sbohem a vzít si někoho dalšího. Statisticky na tom nejsme s nezaměstnaností až tak špatně, jen by se dalo říct, že dobrá a dobře ohodnocená práce se hledá špatně.

Jsem studentka VŠ, bydlím a stravuji se u rodičů, ale brigády a příležitostné práce hledám pořád, protože chci být nezávislá na rodičích a hlavně šetřím na živého koně. Byl to odjakživa můj sen, už mám něco našetřeno, tak do toho jdu! Tak mi držte palce a zároveň přeji všem ostatním „nezávislým“ ať se jim daří a dostanou zaslouženě za dobrou práci jen ty nejlepší koláče.

Za ICM Český Brod Zuzana Vaníčková, studentka VŠ