Bezpečně na internetu

22. února proběhla v Praze celodenní konference Trendy v internetové bezpečnosti 2011. Ačkoli konference byla především pro odbornou      veřejnost, téma bezpečnosti se týká především uživatelů – ti jsou sami největší hrozbou.                                                                                                             

Jednou z nejčastějších internetových služeb je e-mail. Dříve nejčetnější spamy, které chodily v angličtině se spoustou nečitelných znaků a nabízely bagru, dnes vystřídaly tzv. hoaxy [houksy:] – falešné zprávy – ať už se jedná o pomoc nemocnému dítěti, kterému dobročinná organizace přislíbila za každý e-mail určitou částku, e-maily překrucující skutečnost nebo příslib velkého dědictví. Díky internetovým překladačům není výjimkou ani jejich česká varianta.

Většina takových zpráv neobsahuje žádný virus a jsou hrozbou pouze pro uživatele, kteří se na ně rozhodnou reagovat – sdílí tím např. údaje ze svého soukromého adresáře, což může vést k jejich dalšímu zneužití.

Jednou z největších českých stránek, která shromažďuje tyto falešné e-maily, je http://www.hoax.cz/. Najdete zde zběžný popis principů těchto zpráv, v čem se skrývá jejich škodlivost i databázi hoaxů.

Obrovským nebezpečím pro internetového uživatele jsou sociální sítě – to vyplývá především z nedbalosti:

“…Vyplývá z něj například, že téměř čtvrtina uživatelů sociálních sítí přijme pozvání od člověka, kterého nezná. Více jak polovina nechává své přátele používat sociální sítě na svém počítači a téměř dvě třetiny uživatelů klikne bez rozmyslu na odkazy sdílené ostatními…“ výsledky průzkumu antivirové firmy AVG, zdroj: www.lupa.cz

Přitom hlavní zásady nejsou nikterak složité. Každý uživatel by si měl projít nastavení svého účtu a upravit jej tak, aby si osobní informace mohli prohlížet jen lidé, kterým to dovolí. Měl by si mezi své přátele přidávat jen uživatele, které opravdu zná. Měl by zvážit, jaké informace zveřejní, a také trochu hlídat, jaké informace o něm zveřejní jeho přátelé (např. označení na fotkách).

Poslední zásada se netýká jen sociálních sítí – je třeba upustit od standardních hesel jako jsou jména a data narození, a přejít k těm bezpečnějším, jako třeba ko4i4ka (stačí nahradit diakritiku příslušným číslem). Heslo se pak stane pro automatické programy na jejich odhalení mnohem obtížnějším.

S heslem souvisí i jeho uchovávání v počítači – nikdy nezůstávejte přihlášení na cizích počítačích nebo jiných zařízeních (např. mobilních telefonech).

A poslední nebezpečí týkající se hesel obecně – nepoužívejte stejná hesla na více účtech. Dojde-li k „vykradení“ jednoho, může dojít i na ty další (především jedná-li se o heslo k e-mailu, protože ten hodně stránek používá i jako přihlašovací jméno).


Stanislava Rotterová, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Olomoucký

Zdroj:  Informační centrum pro mládež Prostějov, šanonizované informace okruhu Občan a společnost – aktuality – aktualizovala Anna RaclováPřidej komentář jako první k "Bezpečně na internetu"

Zanechte komentář