Brigáda v zahraničí

Brigáda někde v České republice je naprosto běžná věc. Brigáda v zahraničí dnes už také. Dokonce i brigáda na tak vzdáleném místě jako je Nový Zéland je pro dnešní mladé lidi možná. Mnozí využívají takzvané vízum „Working holiday“, které umožňuje jak pracovat, tak cestovat. Martin Heřmánek z Pelhřimova vyrazil na Nový Zéland a napsal nám o tom.

„Po studiu na vysoké škole jsem chtěl na chvilku odjet někam do zahraničí. Někam se podívat, než začnu shánět práci, řešit bydlení a podobně. Touto myšlenkou jsem se zabýval skoro celý poslední ročník vysoké školy. Nový Zéland byl jasný favorit již od začátku. Především je to nádherná země a to dnes mohu říci i z vlastní zkušenosti. Navíc ani není velký problém sehnat vízum. Před cestou je potřeba požádat o tzv. Working Holiday Visa, které umožňuje kombinovat krátkodobé práce a cestování po dobu jednoho roku. Pak už jen zařídit zdravotní pojištění, koupit letenku a můžete vyrazit. Je těžké říct, kolik času zabere veškeré vyřizování. Je to hodně individuální. V podstatě když už máte vízum, tak během týdne můžete koupit letenku, vyřídit věci na úřadech, zabalit se a vyrazit.

Já jsem měl tu východu, že mám v Aucklandu kamaráda, který mě hned po příletu vyzvedl na letišti, a hned se mnou dojel na místní zeleninovou farmu, kde dříve pracoval. Pak jsem se jenom domluvil s farmářem a další týden jsem mohl začít pracovat. Jinak je hledání práce o něco pracnější, ale určitě je možné sehnat práci po celý rok. Nejvíce však od listopadu do května. Hlavním oborem práce je zemědělství – kiwi, vinice, ovocné sady, zelenina a tak podobně. Faktem je, že existuje mnoho možností, dokonce můžete najít i kvalifikovanou práci, ale tam jsou pak šance podstatně nižší, protože konkurence je daleko větší. Najít můžete i nabídku práce na několik hodin denně výměnou za ubytování a stravu.

Mojí každodenní náplní bylo hlavně sbírání cuket a jiné zeleniny, sázení, plení a podobná zahrádkářská kouzla. Jde o poměrně fyzicky náročnou práci, hlavně pak pro záda pro věčné ohýbání se. Pracoval jsem většinou 9 hodin denně, v případě potřeby i více. Možná to nezní moc lákavě, ale zvykl jsem si velmi rychle. Navíc jsme v práci měli dobrý kolektiv – čtyři Češi a přibližně 15 ostrovanů z Tuvalu, Fidži, Samoy a jiných ostrovů Pacifiku. Musím dodat, že hlavní odměnou pak bylo úžasné cestování po Novém Zélandu po třech měsících práce.

Nový Zéland nabízí neuvěřitelnou různorodost na poměrně malém prostoru, proto je v poslední době velice vyhledávanou turistickou destinací. Najdete tam plaze, hory, sopky, fjordy, deštné lesy, jezera, vodopády, gejzíry, termální koupele, jedinečnou floru a faunu a mnohé další. Zkrátka každý si tu něco najde. Určitě doporučuji tuto zemi navštívit. Je to nezapomenutelný zážitek.“

To vše nám sdělil Martin Heřmánek z Pelhřimova.

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Vysočina

Přidej komentář jako první k "Brigáda v zahraničí"

Zanechte komentář