Budou nebo nebudou?

Termín maturitní generálky se blíží a osud společných maturit není dosud úplně znám. Ve čtvrtek 22. července se na maturity ptal ministr školství Josef Dobeš ředitelů středních škol. I přes souhlasná stanoviska většiny ředitelů středních škol se projekt státních maturit k cíli nepřibližuje. Zůstává na skoro mrtvém bodě, protože názory na státní maturitní zkoušku se stále různí.

Nový ministr školství Josef Dobeš. Zdroj: MŠMT

O osudu maturit bude v polovině srpna jednat vláda. Ministr Dobeš chce totiž 11. srpna na vládu předložit návrh jednání k problematice státních maturit. Vláda by podle slov Dobeše měla rozhodnout týž den nebo nejpozději do jednoho týdne.

Maturitní generálka, která má proběhnout na podzim letošního roku, by podle mnohých hlasů ředitelů škol měla být realizována. V současnosti se opět přešlapuje na jednom místě a řeší se jediná otázka, zda státní maturity ano či ne. Ředitelé při čtvrtečním jednání s ministrem školství chtěli posunout diskusi dále a vyjádřili se spíše pro zavedení nové společné zkoušky. V nejbližších dnech by se tak neměla řešit pouze existence maturit, ale i jejich směřování a ekonomická stránka. Podle odhadů ministerstva školství by maturitní generálka mohla stát kolem 140 miliónů korun.

Jedno je jisté, pokud se vláda nerozhodne společnou maturitní zkoušku změnit, nebo její spuštění zastavit, musí ministr školství postupovat podle planého zákona a tím je v současnosti zavedení nové maturitní zkoušky s maturitní generálkou letos v říjnu. Vše by pak probíhalo podle stanoveného harmonogramu. Více informací www.novamaturita.cz.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Přidej komentář jako první k "Budou nebo nebudou?"

Zanechte komentář