Byl jsem na PLAVBĚ

Byl jsem na PLAVBĚ

Jsem žákem 9. ročníku jedné základní školy. Se třídou jsme byly místo
(v rámci) odpolední hodiny v Městském kině na filmu „PLAVBA“. Popíšu vám, o čem byl.

Muzikant, novinářka, matka od čtyřčlenné rodiny a matka se synem (Syřané) utíkají před válkou do Egypta, každý ze svých a tím pádem rozdílných důvodů. Poté, co mají problém se získáním víza, se jim naskytne nabídka od pašeráků dostat se za poplatek do Evropy. Všichni nabídky využijí, i když mají z cesty obavy. Své životy svěří do rukou sotva dvacetiletého kapitána, který vypadá, že se ještě nikdy neplavil. Muzikant (student hry na loutnu) se rozhodne celou plavbu zdokumentovat na videokameru. První dva dny nejsou podmínky až na přeplněnou loď, zas tak hrozné. Třetí den už to začíná být horší: mořská nemoc, obrovské vlny, v podpalubí se už objevují výkaly, zvratky a zápach moči se line po celé lodi. V tomto prostředí však stráví ještě další čtyři dny, dokud nepotkají ropný tanker, který je nabere a doveze do Itálie. Červený kříž na pobřeží plní své úkoly v podobě prohlídky a následného rozdělení do imigračních táborů. Novinářka se dostane ke svému manželovi, který uprchnul o pár měsíců dříve. Muzikant jde sám do Německa. Matka od rodiny jede do Francie a matka se synem do Švédska. Všichni požádali o azyl – ale i to trvá. Po nějaké době, v rozmezí několika měsíců a učení se nového jazyka může syn nastoupit do školy a matka do práce, ale to jsou jen jedni z mála. Muzikant nemá práci a říká, že kdyby mohl vzít cestu zpět – hned by to udělal.

Po této větě si myslím, že zde většina nemůže být šťastná, bez přátel, bez rodiny, úplně sami v cizí zemi s jazykovou bariérou.

Jsem Čech a představa, že by tu bylo postupem času stejně nebo ještě více neukázněných přistěhovalců, mě samozřejmě znepokojuje vzhledem k tomu, co se o nich dočítáme a dovídáme. Nemyslím si, že jdou za pomocí a ochranou – aspoň ne všichni. Jestli potřebují pomoc, tak spíše v místě potřeby. Tím jim pomůžeme nejvíce a předejdeme dalším vlnám imigrace.

 

Na závěr bych chtěl napsat, že z vět od některých „imigrantů“ jako např. „Do 10-ti let si vás zotročíme.“ sem nepatří. Tito lidé nepřicházejí za pomocí…

 

Tento článek je popisem filmu a vyjádřením vlastního názoru na situaci, ale i tak se raději podepíši jako neznámý autor nebo mladistvý občan České republiky.

 

ICM Lomnice nad Popelkou