Byrokratický strašák Erasmus

Součástí studijního plánu oboru Česko-německé studie je roční výjezd na Univerzitu Řezno v Německu. Je to považováno za automatické splnění roku v zahraničí, ale o stipendium se musí studenti postarat sami.

První, co mě napadlo, bylo zažádání si o stipendium přes Erasmus, dnes asi nejvíce rozšířenou možnost vyjet studovat do zahraničí. I zde se jednalo o byrokratický proces, nejprve jsem si musela založit přes webovou aplikaci přihlášku a vyplnit ji. Dalšími kroky bylo získání jazykového certifikátu, kterým bych prokázala své jazykové znalosti potřebné ke studiu. Tyto znalosti studenti přitom dokazují již při přijímacím řízení na tento obor a dále při samotném studiu.

Naštěstí jsem doma měla tzv. certifikát „onDaF“ – jazykový test, který jsem nedávno absolvovala, protože chci v létě vyjet na měsíční letní školu do Německa, kterou beru jako přípravu před samotným studiem v Regensburgu. Tudíž jsem měla o starost méně.

Dalšími potřebnými dokumenty pak byly životopis a motivační dopis v jazyce dané univerzity, projekt bakalářské práce a přehled výsledků zkoušek za celé dosavadní studium. Životopis jsem měla již v českém jazyce, takže přeložení do němčiny mi nezabralo moc času. Projekt bakalářské práce jsem měla již dříve vypracovaný, byl povinnou součástí splnění jednoho předmětu. Zbývalo tedy napsání motivačního dopisu a vytisknutí přehledu výsledků. Motivační dopis mi trval nejdéle, bylo náročnější vymýšlet důvody studia právě na této univerzitě, když ji máme už dopředu určenou a není jiná na výběr. :D Přesto jsem dopis napsala a všechny stanovené dokumenty v určený termín odevzdala.

Po pár dnech přišel mně i mým spolužačkám e-mail s datem a časy pohovorů, což bylo druhým kolem k dosažení Erasmu. Na pohovor jsme měli dorazit o dvacet minut dříve, bylo to dokonce zvýrazněno tučnými písmeny. :D V daný den jsem ráno vůbec nestíhala, i když jsem nevstala pozdě, ujel mi autobus a do školy jsem se přihnala jen o pět minut dříve, než jsem měla jít na řadu. Naštěstí příchod nikdo nekontroloval, takže jsem vše nakonec stihla, jen jsem se při pohovoru v němčině trošku zapotila.

Za pár dní mi přišel mail, ze kterého jsem měla velkou radost, že jsem úspěšně postoupila a už jen čekám na vyjádření Oddělení zahraničních styků, které nám má do konce března sdělit finální výsledek. I když se mi na začátku zdálo vyřizování dokumentů složité a nepřehledné, když už jsem se do toho pustila, nebylo to tak strašné. Výhodou pro mě bylo, že jsem už jedním byrokratickým procesem prošla při vyřizování letní školy. Člověk se jen musí obrnit trpělivostí a vůlí.

Monika Hubeňáková

ICM Kladno

Přidej komentář jako první k "Byrokratický strašák Erasmus"

Zanechte komentář