Být či nebýt campleaderem

rijen_icm_cesky_brod1

Letní prázdniny jsem odstartovala účastí na workcampu v Hongkongu. Domů jsem se vrátila nadšená, plná zážitků a emocí, které by byly všechny krásné, kdyby je nekazilo vědomí, že už je to vše minulost. Snad za rok, po maturitě, pojedu na další a hlavně delší projekt. Dobrovolnictví 2018 uzavřeno.

Nevěděla jsem, že dva týdny před koncem srpna narazím skoro náhodou na facebooku  na příspěvek organizace INEX-SDA, že je třeba česky mluvícího campleadera na projekt ve vesnici na Plzeňsku. Spěchá to, takže ačkoli jde o třítýdenní projekt, stačí, aby někdo přijel aspoň na týden… Mám volný týden? Chci pomoct? Česky umím? Třikrát ano, jdu se hlásit.rijen_icm_cesky_brod

Je dobře, že se všechno odehrálo ve spěchu a já neměla moc času to zvažovat, protože jinak bych si určitě vzpomněla, že jsem v životě nevedla vůbec nic a nemám na to vlohy. Což, jak jsem zjistila, není tak docela pravda. Rozhodně mám na čem pracovat, byla to zatím více méně improvizace. Ale šlo to! Za což vděčím i svému spoluvedoucímu, bez kterého bych se mnohem víc (a zbytečně) nervovala.

Vlastně se ukázalo, že většina mých obav byla zbytečná. V Dýšině jsme se rychle zorientovali, všichni dobrovolníci dorazili v pořádku. A to že někteří přijeli z opravdu velkých dálek, například z Mexika, Japonska nebo Tchaj-wanu.  Dělalo mi radost sledovat, jak se ze skupiny cizích lidí z různých koutů světa stává skupina, která se postupně učí, jak fungovat při práci i ve volném čase. O jakou práci se vlastně jednalo – většinou jsme pracovali fyzicky, na programu prvního týdne byla údržba zeleně.

Nakonec jsem tam zůstala devět dní a navíc jsem se ke skupině připojila během dalšího víkendu, když navštívili Prahu. Byl to úžasně strávený čas a především velká zkušenost. Poznala jsem skvělé inspirující lidi a zjistila leccos nového i sama o sobě. Občas to bylo náročné a zdálo se mi, že to nezvládám. Ale ten pocit, když se povedlo překážku překonat, když šla práce od ruky a když dobrovolníci vypadali spokojení, stál za to. Být campleader tedy stojí za to a vřele všem doporučuji jít do toho .

Za ICM Český Brod, Míša Šedinová (19 let)