Červnový projekt

JINDŘICH (1)

Naprosto nejlepší! Těmito dvěma slovy bych shrnula projekt, který se konala v červnu 2016 v bulharském přímořském letovisku Nessebar a jejíž účastníci pocházeli z Itálie, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Makedonie a České republiky. Z pohledu na účastnické země (především Itálii a Bulharsko) je celkem zřejmé, že jsme jako Češi občas trpěli, jelikož máme v povaze chodit včas. Ostatní toto nutkání neměli, a tak i v posledních dnech, kdy jsme začali chodit pozdě také, jsme neustále čekali. Ale mělo to i svou výhodu – o to víc jsme mohli sedět u hotelového bazénu a koupat se v něm.

Hlavním důvodem, proč jsme se sešli, byla prezentace národních tradičních her a aktivit a následná tvorba několika nových her, které by měly vyjít v malé sbírce jako výstup celého projektu. Česká republika prezentovala nohejbal, který vznikl u nás, kuličky a házení s céčky. Měli jsme asi největší ohlas, jelikož si každý účastník mohl mezi aktivitami vybrat. Uřícení pánové byli z nohejbalu nadšení, zatímco dámy hrály ve stínu kuličky a povídaly si. Za zmínku stojí ještě litevská vybíjená – nikdo nechápal, co se děje a jednoduše jsme po sobě házeli míčem a náhodně se vraceli do hry. Zlatá česká pravidla! V rámci ukázky aktivit Lotyšů se konala i lekce smyslného tance Bachata a ukázka bojových umění a sebeobrany jejich mnoholetým trenérem.

Každý den jeden stát představil své tradičních aktivity a večer následovala prezentace historie a faktů o daném státu, jejíž součástí byla oblíbená ochutnávka jídla a pití. Češi zde opět zabodovali – Tatranky, Kaštany, Studentská pečeť, sýry, salám Vysočina, bramboráky, Hašlerky se Slaviemi a samozřejmě nesmělo chybět pivo a Becherovka. Moc ostatním chutnalo a recept na bramboráky teď zdobí nejednu sbírku receptů! A naučili jsme je i Mazurku.JINDŘICH (2)

Co se týče ostatních aktivit, tak nás organizátoři velmi mile překvapili, jelikož jsme netušili, co čekat. Navštívili jsme tradiční bulharskou restauraci, zkusili potápění v hloubce 6m, navštívili bulharské vinařství, muzeum soli a několik tisíc let starou hrobku, zahráli si bowling, projeli se na lodi, kde nám byly servírovány čerstvě chycené a na místě upravené ryby a dostali jsme možnost z lodi skočit do moře a zaplavat si. Navštívili jsme i velice staré centrum města, jehož historie se datuje až k Thrákům a samozřejmě nesčetněkrát blízké moře.

Žádná akce nemůže být skvělá bez skvělých lidí a přesně takoví lidé zde byli. Za sebe musím říci, že se celý projekt i přes malé chybičky povedl. Mezi mé nejkrásnější zážitky kromě lodi a potápění patří noci strávené dlouhými konverzacemi se zajímavými lidmi ať už na hotelu nebo na pláži ve starém městě při svitu měsíce. A také poslední noc, kdy hrstka statečných zůstala vzhůru a čekala společně na východ slunce. Vrátila jsem se domů velmi vyčerpaná, ale také šťastná a nabitá pozitivní energií. Ráda bych touto cestou poděkovala ICM Jindřichův Hradec, že mi bylo umožněno se tohoto skvělého projektu zúčastnit. A také bych chtěla vzkázat těm, co by chtěli na nějaký projekt vyjet, ale nenašli k tomu odvahu či jim brání něco jiného: „Tohle jsou přesně ty zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Opravdu to za to stojí!“

 

 

Barbora Kulíková, ICM Jindřichův Hradec

Přidej komentář jako první k "Červnový projekt"

Zanechte komentář