Češi za velkou louží umí, ukazuje film z New Yorku

Studentský snímek V NEW YORKU ŘEMESLO ŽIJE! autorů Jana Syručka a Matěje Brothánka měl v pondělí 10. prosince 2012 svou oficiální premiéru. Film, který představuje české řemeslníky za velkou louží, dokazuje, že když našinec umí, tak se může velmi dobře uplatnit i v New Yorku!

Film byl natočen na podporu odborného školství v Praze, aby žákům vycházejících ze základních a středních odborných škol ukázal, že uplatnění v řemesle mohou najít nejenom v České republice nebo v nejbližších okolních evropských státech. Stačí dobře umět své řemeslo a poctivě dělat svou práci. Podle představitelů filmu, kterými jsou kuchař Lukáš Pohl, elektrikář Jan Lepič a truhlář Jiří Růžička, je potřeba mít trochu kuráže, dobře umět své řemeslo a domluvit se anglicky. Není tolik nutné mít nějaký speciální papír nebo potvrzení, že dané řemeslo má člověk vyučené nebo vystudované. A to proto, že tamní řemeslníky si Newyorčané objednávají zejména na doporučení a reference předchozích zákazníků s ukázkou toho, co opravdu umí.

Tvůrci filmu - křest plakety.

Film vznikl za odpory hlavního města Prahy a projektu ŘEMESLO ŽIJE!. Dalším důležitým partnerem byla Střední průmyslová škola sdělovací techniky v Panské ulici, ve které oba autoři studují čtvrtý ročník oboru Filmová a televizní tvorba.

Premiéra filmu se uskutečnila v centru Prahy, možná pro některé v netradičním prostředí, protože autoři projekci provedli v hospodě THE PUB, kam pozvali představitele hlavního města a Střední průmyslové školy. Zde byla také ředitelem odboru školství mládeže a sportu pražského magistrátu Jiřím Pilařem slavnostně pokřtěna plaketa s filmem. „S každým z aktérů filmu jsme strávili jeden den jejich práce, dohromady tedy tři dny“, řekl režisér snímku Jan Syruček, který tak chtěl divákům přiblížit, jak dlouho film s řemeslníky v New Yorku vznikal. „Já bych už nic do filmu z obrazového hlediska nepřidával, vše co jsme chtěli, jsme natočili“, uvedl Matěj Brothánek na dotaz diváků, jak jsou autoři se svým filmem spokojení, těsně po projekci.

Celý film můžete zhlédnout ZDE.

_

Pavel Dvořák, regionální redaktor, kraj Praha

 

Přidej komentář jako první k "Češi za velkou louží umí, ukazuje film z New Yorku"

Zanechte komentář