Český komiks

04 Murin Wolf při práci

Pokaždé, když se chystám do Prahy, snažím se najít nové zajímavé místo, které by v našem hlavním městě stálo za navštívení. Historickou část sice obdivuji, ale přece jen občas to chce i něco jiného.

Muzeum Káji Saudka bylo jasnou volbou. Kájovu tvorbu jsem obdivovala již na výstavě v Olomouci, kde byla nějakou dobu k vidění. Ne nadarmo byl podtitul výstavy „retrospektiva krále českého komiksu“. K vidění byly jeho komiksy, tvorba pro film, ale i plakáty do kin. Mnoho jeho děl je také roztroušeno mezi soukromými sběrateli, takže udělat tak velkolepou výstavu, mimochodem dosud nejrozsáhlejší, zabralo organizátorům hodně času.01 Batalion Music Club & Comics Museum – Praha

02 Batalion Music Club & Comics Museum – Praha

 Batalion Music Club & Comics Museum – Praha

Olomoucká výstava trvala necelé čtyři měsíce, ale některé jeho díla jsou trvale k vidění právě v pražském muzeu Batalion, které se soustředí na Saudkovu komiksovou tvorbu. Nejedná se však pouze o muzeum, ale také o bar, stylizovaný do komiksové podoby. Jde samozřejmě o dva oddělené prostory. Od 1. 8. 2016 je Batalion bohužel z technických důvodů uzavřen a zatím se neví, kdy svoji činnost obnoví, do jara však s otevřením nepočítejte.

Bonusem při prohlídce muzea byl velice milý průvodce Murin Wolf, pro kterého je práce očividně i koníčkem. O životě Káji Saudka toho věděl opravdu mnoho a vyprávět jeho životní příběh dokázal se ctí i vtipem. O to větším překvapením bylo, když na konci výstavy byla vyvěšena Murinova díla. Na první pohled bylo zřejmé, že se nejedná o Saudkovu tvorbu, ale až o kus dál visela skromná fotografie tohoto mladého průvodce a nadějného kreslíře. S nadšením nám ukázal své rozpracované skici, kdy hlavním tématem byla mnohdy jeho dívka, vykreslená do podoby superhrdinky. Ochotně nám dal kontakt na facebookové stránky, kde svoji tvorbu vystavuje a nutno podotknout, že jeho vlastnoruční „rychlovizitka“ jen potvrdila skrytý talent.

03 Murin

Dnes je tomu asi rok od naší poslední návštěvy muzea, ale Murinovu tvorbu stále sleduji. Obrázky kreslí sice hodně specifické a někdy i 18+, a začal už dokonce vydávat i své vlastní komiksy.

04 Murin Wolf při práciMurin Wolf při práci

A pokud Vás baví komiksový svět, tak by Kája Saudek, český autor legendárních komiksů jako Pepík Hipík, Com-comics, Muriel a andělé aj., ale také posterů pro filmy Kdo chce zabít Jessii? nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku měl zaujmout i Vás!

05 Návštěvníci Muzea Káji SaudkaNávštěvníci Muzea Káji Saudka

Autor: Ivana Kocourková

Fotografie: archiv autora

Anna Müllerová, regionální redaktor, ICM Prostějov