Cesta do hor

IMG-20180913-WA0002

Jednoho dne za mnou přišel kamarád s úžasnou myšlenkou. Řekl mi, že chce uspořádat přechod Malé Fatry, a že se mohu k výpravě připojit. Okamžitě jsem souhlasil a těšil se. V tomto článku se dozvíte, jak se na takovou výpravu připravit.

První, co si musíte sehnat, je batoh. Batoh musí mít objem asi tak 65 litrů či více. Klidně se ovšem můžete sbalit do menšího ☺. Myslete na to, že ho budete mít celý den na zádech, a tak si vyberte kvalitní batoh, který se dobře nosí a má měkké popruhy. Když máte dobrý batoh, musíte myslet na to, co opravdu potřebujete s sebou a co ne, každé kilo navíc je znát. Celková váha by měla být tak do 20 kilo. Já jsem šel s 24kilovým batohem a mohu říct, že i když nejsem žádný slaboch, měl jsem co dělat. Doporučuji tedy brát co nejméně věcí. Těžký batoh se vám totiž v kopci pomstí.IMG-20180913-WA0001

Noci mohou být velmi studené, proto si nezapomeňte vzít teplý spacák a karimatku (já jsem měl nafukovací karimatku a byl jsem spokojen, nevýhodou ovšem je možnost propíchnutí). Musíte si prostě vybrat, a pokud si vezmete nafukovací, která je určitě pohodlnější, vezměte si alespoň lepení. Když jsme u toho spaní, doporučuji si vzít termoprádlo do spacáku, kdyby byla opravdu zima.

Na horách se může velmi rychle měnit počasí, proto volba dobrého a kvalitního oblečení je nutná. Vezměte si pláštěnku, třeba pončo. Dobrá je také pláštěnka na batoh. Můžete si také vzít nepromokavou bundu, pokud je tedy opravdu nepromokavá. Měla by mít vodní sloupec alespoň 20 000. Dále doporučuji vzít si odepínací kalhoty. Když je zima, jen připnete nohavice a jdete dál a naopak. Vezměte si s sebou dvě trička, nejlépe funkční, aby dobře usychala. Ponožky si sbalte alespoň dva páry plus jedny silnější, je to lepší kvůli puchýřům. Sbalte si i nějaké spodní prádlo. Boty musíte mít opravdu kvalitní, doporučuji s goretexovou membránou, myslím samozřejmě kotníkové. Nezapomeňte na kšiltovku, jinak budete mít úpal.IMG-20180913-WA0000

Sbalte si s sebou nůž, lžíci a1 kotlík do skupiny, plus si vezměte plynový vařič s bombou. Na většině míst totiž nemůžete rozdělávat oheň. Také přibalte ručník, kdyby se vám náhodou naskytla příležitost se umýt, nebo byste se namočili.

Ve skupině se domluvte, co budete vařit a jíst. Na horách se jí méně a hlavně energetická jídla. K snídani si připravte například ovesnou kaši se sušeným ovocem, k obědu jen müsli či sušenku. A to platí i o svačině – jezte například proteinové tyčinky, které vám dají sílu. K večeři, když dojdete do cíle, si něco uvařte, třeba polévku z pytlíku, a pak si dejte nějakou instantní hotovku. Důležité je, vzít si láhve na vodu, abyste neumřeli žízní, a také na vaření. Vodu si můžete doplnit z pramínků, kterých je na Fatře plno. Musíte si ovšem zjistit předem, kde jsou.

Spát můžete na Slovensku v chatách, které se nazývají nouzová nocoviště. Proto si sbalte mapu a předem si tato místa najděte. Doporučuji si stáhnout aplikaci Mapy.cz., tam je vše a aplikace vás může navigovat i v offline režimu. Hodí se i powerbanka.

Tak začněte balit a vydejte se za krásami Malé Fatry! Přeji, abyste si hory užili stejně jako my☺.

Tomáš Babický

ICM České Budějovice