Cestovat s hromadou knih není problém

Doba se mění, zvyky se mění a knihy se konec konců také mění! V poslední době se totiž radikálně proměnila i fyzická podoba knih. Ty se z papírových stránek pomalu, ale se zrychlující se tendencí  přesunují na stránky virtuální.

Internet tablet s funkcí pro čtení knih

Je tomu už několik roků, kdy se na trhu objevila vůbec první elektronická čtečka knih, takzvaný ebook. Elektronická hračka udělala malou revoluci v počtu knih, které si můžeme vzít s sebou na dovolenou. Těch elektronických si totiž do malého batůžku můžete vzít stovky, těch papírových by se do normálního batohu vešlo asi do patnácti kousků.

Elektronická kniha není pro moderního člověka tabu. Diskuse okolo elektronického způsobu čtení knih, oproti tomu, které známe po staletí, je stejná, jako diskuse okolo digitálních a analogových fotoaparátů. Knihy nejsou výjimkou, a tak zastánce papíru nikdy nikdo nepřinutí číst z obrazovky elektronického zařízení.

Čtenář má několik možností, jak číst elektronické knihy. První – asi už ne tolik zajímavá je čtení na běžném počítači nebo notebooku, druhá varianta je využití čistě ebook čteček a třetí možná nejzajímavější je využití mobilního internetového tabletu. Tablet v sobě skrývá mnoho možností, které kromě čtení knih znamenají také široké spektrum využití multimédií a používání internetu. Takový obyčejný tablet seženete už od 2000 Kč, ale můžete také od známé počítačové firmy za tablet dát kolem 20 000 Kč.

Výhoda elektronického čtení knih spočívá zejména v množství knížek, které můžete mít s sebou na cestách a úsporou prostoru, protože tablety i ebook čtečky oplývají celkem malými rozměry a nejsou ani tolik těžké. Nevýhodami se jeví potřeba jednou za čas (někdy i častěji v případě tabletů) zařízení připojit do elektrické sítě a dobýt baterie a druhá zásadní nevýhoda je, že nejsou zatím všechny knihy převáděny do elektronické podoby.

Možná si někdo položí otázku, proč by měl někdo na dovolenou tahat nějaké větší množství knih. Stačí přibalit dvě tři knížky do zavazadel, a bylo by vystaráno. Ačkoliv se zdá, že to v Čechách se slovesnou kulturou jde z kopce, je stále mnoho „knihomolů“, kteří na knihy nedají dopustit i na dovolené a těch šest i sedm kousků za několik málo dní zvládnou. Pro ty je ebook čtečka ideální. Je také ideální pro ty, kteří nemají rádi, když kniha má tři kila a jeto celkem ta pověstná „bichle“. Kompaktní malé rozměry ebook čtečky nebo tabletu tento rádoby nedostatek odstraní. Takový způsob čtení „tlustých“ knih je vhodný také na cestování hromadnými dopravními prostředky, či v autě.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

 

Přidej komentář jako první k "Cestovat s hromadou knih není problém"

Zanechte komentář