Cestovatelem už na střední škole

2017_04_ICMBrno_Cestovatelem už na střední škole (2)

Už odnepaměti je známo, že cestování jde člověku k duhu – vždyť i ve středověku vyráželi mladí šlechticové takříkajíc „na zkušenou“, aby poznali cizí země, naučili se novým jazykům a získali cenné kontakty. Dnes tomu není jinak. Mladí i staří vyrážejí na cesty kolem světa, za prací či studiem a doma se často neohřejí celé měsíce… Že byste chtěli něco podobného? A že to nejde, protože máte stále na krku tu nemilou povinnost jménem střední škola?

2017_04_ICMBrno_Cestovatelem už na střední škole (1)

Omyl, vážení! V dnešní době nic není nemožné, a i středoškolská rutina se dá s trochou snahy obejít. Jak? Řeč je o výměnných pobytech, díky kterým máte možnost vyjet až na rok do cizí země, studovat na tamní střední škole a zároveň prostřednictvím života v hostitelské rodině poznat místní kulturu.

Já sama jsem strávila půl roku v Norsku, jenom pár set kilometrů od polárního kruhu. A můžu bez váhání říct, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala.

Výměnný pobyt zahrnuje studium na místní střední škole. Pokud si vyberete program v Británii či ve Státech, jste celkem v suchu, plno z nás ale lákají exotičtější místa – a to se potom každý den lopotíte s výukou v japonštině, finštině či v mém případě v norštině. Vaším nejvěrnějším společníkem se stane Google překladač a pravidelně se ztrácíte v čase i prostoru, protože vám vaši norští kamarádi zapomněli přeložit, co se zrovna děje. Taky je to ovšem skvělý způsob, jak se naučit cizí jazyk. I když jsem na začátku znala jenom pár slovíček, ke konci pobytu už jsem psala písemky ze stejného (tedy norského) zadání jako zbytek třídy a přelouskala i jednodušší knížku.

Další skvělou věcí je hostitelská rodina. Organizace zajišťující výměnné pobyty fungují na bázi dobrovolnictví – místní rodiny ubytovávají studenty, protože se sami chtějí něco dozvědět o cizí kultuře a poznat lidi třeba z druhého konce světa. Vám to zase umožní vidět vaši hostitelskou zemi očima místních a pochopit, v čem se od nás Čechů liší a co mají naopak stejné. Což jako turista nikdy nepoznáte.

No a pak jsou tady samozřejmě zážitky, které by se vám doma nikdy nepřihodily, a které si budete pamatovat celý život. Ať už jsou to Velikonoce na norské chatě, šplhání po horách za polárním kruhem nebo koupání se v ledovém Severním moři (zatímco moji čeští spolužáci dřepěli v lavicích) – rozhodně to stojí za to!

Organizací nabízejících výměnné pobyty je spousta, stačí chvíli hledat. Já osobně mám zkušenost se dvěma – do zahraničí jsem vyjela s YFU a o rok dříve moje rodina přes AFS hostila studentku z Japonska. Obě fungují víceméně podobně, tedy na principu dobrovolnictví, studia na místní škole a silné vazby na hostitelskou rodinu. Pro více informací určitě navštivte jejich stránky .

 

Helena Drdlová

ICM Brno při ASK ČR