Chystám se na „Mongol Rally“ pro charitu

V květnu se věnujeme cestování a to jak po České republice, tak do ciziny. Řekněte sami, výlet do Mongolska s charitou určitě stojí za pozornost Remixu. V tomto článku si můžete přečíst rozhovor s mladíkem jménem Neal ze Skotska, který se se svým kamarádem Lukem chystá do Mongolska s charitou. Pokud Vás zajímá, co je to, jak to vzniklo, kdy se jede, jak dlouho se jede a podobně, určitě čtěte dál.

 

Jak vás napadlo zapojit se do „Mongol Rally“?

Můj kamarád Luke a já víme o „Mongol Rally“ už od roku 2005. Ale z různých důvodů nemohli jet. Avšak letos jsme oba vycítili správný čas, ten správný moment v našich životech na uskutečnění tohoto dobrodružství. Šlo o obrovské rozhodnutí, což bude znamenat, že Luke se musí vzdát své práce a bude to stát velmi mnoho peněz, ale je to pravděpodobně ta nejvíce vzrušující věc, jakou jsme jeden či druhý udělali, takže si myslíme, že to stojí za to. Oba nás opravdu láká celé to dobrodružství. Musíme všechno vyřešit sami, koupili jsme si vlastní auto, plánujeme trasu, museli jsme zorganizovat víza. Dá se říci, že ze strany organizátorů není žádná podpora, ale to je právě to, co jsme chtěli. Je to rozhodně ohromná výzva.

V pozadí jsou peníze pro charitu? Kolik lidí jede „Mongo Rally“? Jak to funguje? Můžete nám nastínit pozadí celé akce?

Účel rally je získat peníze na charitu. My sbíráme peníze na dvě charity: Christina Noble Children’s Foundation a charita v Mongolsku, která pracuje s bezdomovci a sirotky; a ještě na léčebnu dlouhodobě nemocných Rennie Hospice at Home, kde Lukovi rodiče pomáhají jako dobrovolníci. Musíme získat nejméně 1100 liber (1240 euro), ale doufáme ve víc. Vytvořili jsme webovou stránku, kde mohou lidé darovat peníze, www.firstclasstravellers.co.uk. First ClasS Travellers je jméno našeho týmu.

Nevím přesně, kolik lidí jede, ale jedná se o více než 150 týmu, tak to bude nejspíš kolem 300 lidí nebo i víc.

Pozadí celé akce. „Mongol Rally“ je „automobilová charita“. V pozadí celé akce je skupina The Adventurists a začala v roce 2004. První rok se přihlásilo šest týmů; v roce 2011 jich bude přes 150. Cílem rally je získat co nejvíce peněz pro charitu, jak jen je to možné, ne vyhrát; není tam žádný „závodní“ element. Od založení bylo získáno přes 1.5 milionů liber díky zapsaným týmům. Je to naplánováno jako dobrodružství, ne dovolená. Takže není dovoleno si vzít velké 4×4 auto, nebo jeep, místo toho byste neměli jet v ničem, co má více než 1,2 litru. Tedy něco jako Nissan Micra; v podstatě auta typu hatchback – s výklopnou zadní částí. Organizátoři poskytují velmi malou pomoc či asistenci během cesty. Sami si musíte rozhodnout trasu, vyřešit ubytování, opravit auto, když se porouchá, najít se, když se ztratíte. Vše je jen na vás, není tam nikdo jiný, kdo by vám pomohl. Jakmile se dostanete do Ulaanbaataru, na konečné čáře na vás čeká párty a vaše auto je prodáno v dražbě. Výtěžek z aukce jde také na charitu.

Jak proběhne cesta? Jakými městy, státy budete projíždět? Kolik dní?

Odjíždíme v sobotu 23. července a doufáme, že budeme v Ulaanbaataru na konci srpna. Ale pravda je, že nevíme, jak dlouho to vlastně bude. Pojedeme přes Francii, Belgii, Německo, Českou republiku (pro evropské týmy je druhý start 25. července – odjezd z České republiky a velká párty pro všechny týmy, ale detaily jsou stále tajemství), Polsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a pak do Mongolska. Pojedeme nejméně přes dvě pouště, přes spoustu horských oblastní a celkem najedeme kolem 10.000 km.

Jaké přípravné kroky už proběhly?

Koupili jsme auto, 2003 Suzuki Ignis, požádali jsme o víza a začali jsem sbírat peníze na charitu od sponzorů. Zatím máme 500 liber (563 euro). Koupili jsme spoustu map, začali jsme plánovat trasu a celkově se snažíme psychicky připravit na cestu. Přípravy jsou složité, žiji totiž v Edinburghu a Luke v Londýně, což je od sebe asi 400 mil (asi 640 km). Takže jsme se zatím mnohokrát nesešli, ale mluvíme spolu téměř každý den a samozřejmě internet situaci velmi ulehčuje.

Na co se těšíte?

Je toho tolik, na co se těším. Určitě spousta zřejmých věcí, jako vidět ta úžasná místa, kterými budeme projíždět. Poušť Gobi, hory v Mongolsku, otevřené pláně Kazachstánu, města Samarkand a Burkhara, která patří mezi nejkrásnější města na světě. Také chceme poznat hodně zajímavých lidí jak na rally, tak v různých zemích. Nechceme všechno vidět jen za oknem auta, ale chceme vyjít do míst, potkávat lidi, mluvit s nimi, učit se od nich.

Taky se ale těším na tu samotnou výzvu. Myslím si, že výzva ve formě této rally je pro nás důkazem, že dokážeme cokoliv. Že pokud strávíme dostatek času s něčím a vynaložíme na to dostatek úsilí, pak můžeme v životě dokázat cokoliv chceme. Což je neskutečně posilující. Taky vás to trochu změní v pohledu na život; všechno není jen o platbě šekem nebo letní dovolené na pláži, ale že se můžete něčeho chopit a kontrolovat.

Navíc strávím 6 až 8 týdnů s mým nejlepším kamarádem Lukem, což je něco, co jsme už roky neudělali. A myslím, že nás to spojí navždy.

Čeho se obáváte?

Je toho hodně, z čeho jsme nervózní. Nejsme mechanicky zaměření, ani jeden z nás vlastně neví, jak auta pracují. Takže jestli dojde k nějaké poruše auta, což skoro určitě dojde, tak bude záležet na slitování místních mechaniků. Slyšeli jsme, že jsou opravdu dobří, ale jazyková bariéra to ztíží. Také jsme nervózní z toho, že se ztratíme. Jakmile se dostaneme ven z Evropy, tak bude velmi těžké zůstat na trase, silniční značky budou v různých jazycích, pravděpodobně to bude v rozporu s našimi mapami, kvalita silnic bude většinou hrozná a budeme muset řídit dlouhé úseky každý den, abychom vše zvládli včas. Občas to bude určitě složité. Někdy budeme unavení, ztracení, daleko od našich domovů a cíle, vždycky je tam možnost, že onemocníme nebo budeme okradeni. Existuje tedy spousta nebezpečí. Ale abych řekl pravdu, tak se zaměřujeme na pozitiva a snažíme se příliš neděsit sami sebe ještě před odjezdem.

Kde můžeme najít informace o vás, vašem týmu, vašem dobrodružství?

Pro více informací určitě navštivte www.firstclasstravellers.co.uk, podívejte se na youtube kanálu www.youtube.com/nealparsons1 na naše krátká videa a přidejte se k nám na twitteru @zombieteardrops. Více informací o rally najdete na http://mongolrally.theadventurists.com.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí!

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Vysočina

Přidej komentář jako první k "Chystám se na „Mongol Rally“ pro charitu"

Zanechte komentář