Exkluzivně! Čína očima mladých cestovatelů z Academic School

dav

V dubnu se vydali žáci Academic School na cestu do Číny. Zde je několik postřehů žáků Františka (F) a Richarda (R).

Jak dlouho jste cestovali?

R: Dohromady jsme letěli čtrnáct hodin. Šest hodin z Prahy do Dubaje a osm hodin z Dubaje do Číny. Cesta byla příjemná, ale moc se v letadle nedalo spát, takže zároveň dosti únavná.

F: Bylo to zdlouhavé, ale jsme dobrý kolektiv, tak to celkem uběhlo.

 

Kde jste bydleli?

R: Celkově jsme byli v Číně osm dnů. Z toho jsme byli čtyři dny ubytováni u rodin žáků a zbylé čtyři dny v hotelu ve městě Hangzhou. Ty první čtyři dny jsme také chodili do tamější jazykové školy.

F: Ubytování v rodině byl pro mne velmi silný zážitek, totéž se dá říci o luxusním hotelu.

 

Jaký byl váš program?

R: Program byl velmi individuální a záleželo na jednotlivých rodinách. V mojí rodině jsme hlavně poznávali město, a jelikož bylo hodně velké, neprozkoumali jsme jej celé. Ze školy jsme se vraceli kolem páté hodiny odpoledne, takže vlastně ani nezbylo moc času na nějaké rozšířenější aktivity.

F: Z mého hlediska měla rodina program pro nás velmi dobře propracovaný a zajímavý.

 

Pobývali jste v čínské škole. Jak se liší výuka u nás a v Číně?

R: Výuka se liší, a to hodně. Jedním z hlavních rozdílů, jsou povolené fyzické tresty. Dalším rozdílem je to, že učitelé naprosto oddělují svůj osobní život a život učitelský. A rozdíl vidím i v tom, že žáci mají mnohem víc domácích úkolů. Vypracovávání domácích úkolů jim trvá do pozdních večerních hodin.

F: A navíc byly děti velmi svázané, nebyly spontánní.  Většina učitelů měla velkou autoritu, ale našlo se i pár mladých učitelů, kteří byli příjemní. Určitě je to velký rozdíl.

 

Jaký nejpozitivnější zážitek jsi při pobytu měl?

R: Za nejpozitivnější zážitek považuji prostě celý výlet do Číny. Dalo mi to hodně do života. Používal jsem angličtinu.  Důležité věci, kterých si hodně vážím, jsou poznání nových lidí, nové krajiny a nové zkušenosti. Jednou bych se do Číny rád vrátil.

F: Já si jistě po tomhle výměnném pobytu budu více vážit systému našeho školství.

 

A co tě v Číně zarazilo?

R: Zarazilo? Tak v tom mám absolutní jasno. Ještě předtím, než jsme vycestovali, jsme byli obeznámeni s tím, že rodina bude perfektně umět anglicky. Všichni se těšili a neměli jsme
z ničeho strach. Když jsme přiletěli do Shanghaje, čekal nás u letiště autobus, který nás zavezl přímo do Hangzhou. V Hangzhou už na nás čekaly rodiny a my natěšeně vystoupili
z autobusu a šli k nim. Pozdravil jsem a chtěl jsem říct pár úplně základní vět, které jsem očekával, že bude super říct. No ale co se nestalo! Většina z těch rodin vůbec neuměla anglicky, a když ano, tak jenom částečně. Tohle mě zarazilo ze všeho nejvíce!

F: Mě asi nejvíce zarazilo, že lidé v Číně neberou zvířata jako živé bytosti. čína 3

Pro Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště František a Richard (žáci Academic School Uherské Hradiště)