Co je sociopatie, jak se projevuje?

Malcolm_McDowell_Clockwork_Orange

Sociopatie je porucha osobnosti. Má vliv na chování jedince vůči okolí. Mezi znaky patří špatné sociální vztahy, nepřizpůsobivost. Sociopaté mají špatné chování, např. vůči zvířatům, jsou věčně zklamaní a žene je dopředu ctižádostivost být nejlepší a oblíbený.

Tato porucha se může objevit už v období puberty

Již v mladém věku, kolem 13 roku života může být projev viditelný. Tyto děti se rychle umí zařadit do kolektivu, jsou oblíbené. Mají dar působit na druhé, budí zájem, ale jsou vnitřně bez ohleduplnosti, bez pocitů, nemají svědomí a vnímání druhých je vůbec nezajímá.

Projevy sociopata:

  • manipuluje se svým okolím,
  • je egocentrik,
  • používá lež k vlastnímu prospěchu,
  • umí ubližovat bez pocitu viny, fyzicky i psychicky,
  • rád jiné ponižuje, hledá slabé jedince a zaměřuje se na ně,
  • vždy viní ostatní ze všeho, co napáchal,
  • je manipulátor.

Sociopaté jsou většinou ve svém životě úspěšní, jelikož umí šplhat po lidech a jejich prioritou je dosáhnout svého úspěchu. Málokdy mluví pravdu, pravidelně lžou a ve lži i žijí, své sliby neplní. Pokud se ho zeptáte na minulost nebo osobní život, nemluví o sobě pravdu, mlží. Věří svým historkám, které jsou nepravdivé.

Takový člověk je pro své okolí docela nebezpečný, jelikož vnímá život bez emocí, není na něm poznat, co cítí, většinou vše bere chladně. Chybí mu empatie, netrpí strachem ani úzkostí, ve společnosti působí oslnivě a zábavně. Má dar okouzlit každého, s kým přijde do styku. Když není po jeho, tak vnitřně zuří a hledá možnosti jiné manipulace.

Sociopatie může být dědičná, ale vzniká i nezávisle na genech

V časté míře vzniká porucha u chlapců, kteří od mala kradou, alkohol jim není cizí, jsou hulváti, mají vztah k drogám, jsou pyromani, nacházejí oblibu v pochybných partách, zbraních, jsou násilní a rádi ubližují.

Sociopata nelze změnit, a proto je dobré se mu vyhnout nebo mu dát jasně najevo, že nebudeme přistupovat na jeho hru a nenecháme se ovlivnit jeho manipulací.

Pro ICM Cheb Hana Šnajdrová