Požadavky mladých zazní na půdě Evropského parlamentu

hlavní foto

V květnu se v Dánsku sešlo 200 studentů z 22 zemí Evropské unie, aby společně diskutovali nad následujícími aktuálními tématy: klima, mládež pod tlakem, EU ve světě, uprchlíci a migrace, kultura a identita. Z týdenní práce vzešel dokument, tzv. Ungdomsøen Manifesto, který bude předán nově zvoleným europoslancům v druhé polovině roku 2019.

60334419_2285341774867660_6922671065567068160_o

Jednalo se o jedinečné setkání, ať už svým rozsahem, tak také samotnou organizací. Pět dní strávili účastníci na 10 dánských lidových středních školách. Tyto školy fungují na principu neformálního vzdělávání, na výběr jsou kurzy od filmové tvorby, přes mezinárodní vztahy po gymnastiku a slouží hlavně těm, kteří si ještě nejsou jistí, co chtějí v životě dále dělat a zvolí si rok volna. Studenti mají zajištěno ubytování, stravu i volnočasový program, takže to může připomínat dlouhý letní tábor.

Na poslední tři dny bylo připraveno společné setkání na ostrově mladých nedaleko Kodaně. Jako hosté sem dorazili také eurokomisařka Margrethe Vestager, dánský premiér Lars Løkke Rasmussen a lídři dánských politických stran do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu.

Přestože tento projekt byl zaměřen především na zformulování deseti výzev k akci pro Evropskou unii (call to actions), často byly slyšet také hlasy o nutnosti angažovanosti mladých a účasti v evropských volbách, které se budou konat 23. 5. – 26. 5. 2019. Ne nadarmo se tento projekt jmenoval Young Europe Is Voting.

 

Lenka Švidrnochová,

ICM Ostrava

 

Manifesto

Více informací na

www.behnamoment.cz

www.facebook.com/behnamoment/

bit.ly/2GnD3SE (přihláška pro dobrovolníky)

 

 

Lenka Švidrnochová,

ICM Ostrava