Čtenářský deník na netu je moc veselé čtení

Připravovat se na maturitu z literatury prostřednictvím internetu může skončit obrovským průšvihem, a to především tehdy, když se adept zralosti rozhoupe na poslední chvíli, a pak honí co se kde dá.

Největším kamenem úrazu, největším zdržováním, a zároveň největší zbytečností, na které učitelé nepochopitelně lpějí (dle názoru studentů), je čtenářský deník do češtiny.

Čtenářský deník, doklad toho, že student přečetl všechno, co si učitelé umanuli.

Kolika generacím už pokazil pár nocí?

Čtenářské deníky se falšovaly asi od té doby, kdy si je někdo vymyslel. Část studentů si je vždy vedla poctivě, a druhá část je od nich poctivě opisovala.

Některé čtenářské deníky se v rodinách uchovávaly jako poklad, který je ve správnou chvíli vykopán.

Čtenářský deník, respektive zápisky do něj, byly většinou opisovány noc před termínem odevzdání. Kdo proplouval učitelskými kontrolami, musel většinou zvýšit aktivitu v posledním ročníku, v posledních měsících či týdnech před maturitou.

Obrovský převrat způsobil vynález internetu. Okamžitě začaly vznikat servery, na nichž byly umisťovány obsahy povinných literárních děl. Stejně rychle je studenti začali kopírovat a vydávat za své vlastní.

A není málo učitelů, kteří začali jako ty opice předstírat, že nevidí, neslyší, nekomentují to, co jim studentstvo coby  osobní dojem z četby předkládá. Vlastně jsou kolikrát rádi i za to, že jim vůbec něco předloží.

Jenže, co když to tak není? Co když se někteří učitelé rozhodli, že svým studentům pěkně omáchají čumák v jejich nepoctivosti?

Jak jinak si vysvětlit, že se tu a tam (a dost často tu a tam) na serverech objeví „výpisky“, nad nimiž se ježí vlasy hrůzou nebo bránice dostává křeče?

Obsahy některých literárních děl jsou na webu podávána tak, jako by vyšly ze Sarurninovy Kanceláře na uvádění románových příběhů na pravou míru. Člověk žasne a řeže se smíchy, jak rádoby seriozním a pro neznalé nerozpoznatelným způsobem tam jsou předkládány naprosto bláznivě přepsané příběhy literárních děl. Osoby a vlastnosti jsou promíchány, zápletky postaveny na hlavu…

Poznáš to, co je pravý obsah a co je fikce nějakého krutého žertéře?

Jak sladké musí pro kantory být, když jim studenti předloží tyhle bláboly…

Jak jim  to pak asi musejí dát sežrat…

Bylo by snadné zveřejnit tady linky některých šíleností.

Ale k čemu by to bylo dobré?

Zuzana Plocková, publicistka

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Čtenářský deník na netu je moc veselé čtení"

Zanechte komentář