Čtvrtá pražská defenestrace byla domluvená přes Facebook

Demonstrace nebyla ochuzená i hlasité protesty.

Demonstrace nebyla ochuzená i hlasité protesty.

Zatím poslední Čtvrtá pražská defenestrace se odehrála před branami Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze. Sem přišli 17. února na čtyři stovky demonstrantů vyjádřit nesouhlas s nakládáním s veřejnými financemi a údajnými korupčními praktikami Magistrátu hlavního města Prahy. Pouze symbolickou defenestraci uspořádalo občanské sdružení Defenestrace, které společně s nesouhlasem vyzvalo vedoucí představitele města k odstoupení z jejich funkcí. Zástupci magistrátu však na akci nepřišli a pouze prostřednictvím tiskového oddělení vydali tiskovou zprávu. „Praha se nikdy nebránila kritice. Za současného vedení města se pražská radnice stala otevřeným úřadem, a pokud si někdo vybere jako formu sdělení happening, proč ne,“ píše se v úvodu tiskové zprávy.

Na demonstraci zvalo sdružení Defenestrace přes sociální sít Facebook, ale pozvánka se také objevila na některých diskusních fórech a dalších sociálních sítích. Skupina, která byla pro účel pozvánky na Facebooku zřízena, měla v době protestu potvrzeno přes 1300 lidí. Na samotnou protestní akci dorazila však pouze třetina, a ne všichni o demonstraci věděli z Facebooku. „Nedorazilo plno lidí, ale i tak je nás dnes celkem tady dost,“ řekla Michaela Vacková, která dostala pozvánku na demonstraci prostřednictvím e-mailu na konci ledna. I přes to většina protestujících byla svolána právě přes Facebook.

Samotná akce měla nenásilný a podle sdružení Defenestrace apolitický průběh. Kromě požadavků a výzev, které

Demonstraci přišla podpořit Klára Issová.

Demonstraci přišla podpořit Klára Issová.

odpoledne na Mariánském náměstí zazněly z úst představitelů Defenestrace a nespokojených občanů, měly akci podpořit některé české osobnosti. Svojí účast odvolal Václav Havel, který poslal účastníkům krátký vzkaz: „Raduji se z občanského probouzení v našem hlavním městě, protože podivné úkazy na radnici nás budou provázet tak dlouho, jak budeme lhostejní. Vaše dotazování je oprávněné a já vám držím palce,“ ocitovala vzkaz Alexandra Hromcová. Druhou významnou osobností, která na meeting nedorazila, byl astrofyzik Jiří Grygar. Ten se ve svém vzkazu obul zejména do kritiky financování české vědy. Ke shromáždění nakonec živě promluvila herečka Klára Issová. „Nesmíme zapomínat na to, že žijeme ve svobodné společnosti, že žijeme v demokracii a je toho nutné využít! A to tak, že jako občané budeme aktivní,“ vybízela herečka účastníky demonstrace. „Protože vůbec to, co se tady děje, je z části zaviněné tím, že jsme z minulého režimu zvyklí, že ty věci se dějí a my s nimi nemůžeme nic dělat. A to je omyl,“ dodala Klára Issová na konci svého vystoupení. Téměř hodinový protest zpestřovali členové skupiny Nightwork, kteří lidem zazpívali a také je rozhýbali malou rozcvičkou.

Na protestní shromáždění nedorazil žádný zástupce pražského magistrátu. Pavel Bém pouze poslal lidem stojícím

Skupina Nightwork demonstrující zahřála rozcivčkou.

Skupina Nightwork demonstrující zahřála rozcivčkou.

venku teplý čaj. Mezi protestujícími se také objevil předseda Strany zelených Ondřej Liška, a také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Mezi lidmi se navíc objevila bývalá náměstkyně Markéta Reedová. Podle tiskového mluvčího Magistrátu hl. m. prahy Jiřího Wolfa, „…se zcela zjevně jednalo o politicky motivovaný mítink bývalé náměstkyně primátora Markéty Reedové a Věcí Veřejných. Je to poněkud absurdní, když si uvědomíme, že Markéta Reedová byla více než tři roky náměstkyní primátora a za podstatnou část kritizovaných věcí nese svůj díl odpovědnosti.“ Sdružení označilo svou demonstraci za apolitickou a za pouhý projev občanské iniciativy. Jakékoliv spojování s politickými stranami anebo mocenskými boji na radnici občanské sdružení Defenestrace odmítá.

Demonstraci také navštívili Mladí konzervativci, kteří se svými transparenty trefovali do předsedy lidovců Svobody. Průběh demonstrace to však nenarušilo a všichni přítomní se po páté hodině odpoledne pokojně rozešli.

Zatím tak konšelé a radní z oken pražské radnice neletěli, ti poslední při třetí pražské defenestraci padali z oken naposledy v roce 1618, od čehož uplynuly téměř čtyři staletí. V patnáctém století nespokojení Pražané vyhodili své městské vedení v roce 1419 a 1483.

Fotografie z průběhu defenestrace ZDE.

Pavel Dvořák, Regionální koordinátor – redaktor, Kraj Středočeský

Zdroj: TZ MHMP, TZ Defenstrace, Původní zpráva

Přidej komentář jako první k "Čtvrtá pražská defenestrace byla domluvená přes Facebook"

Zanechte komentář