Čtvrtý měsíc v Norsku, Vánoce přicházejí, sníh mizí

IMG_2705

Dalo by se říct, že jsem u konce, zkoušky všechny za mnou, jestli dobře, nebo špatně, to se ještě neví, ale každopádně už jsem je absolvoval, a abych pravdu řekl, byl to jiný zážitek, než jsem z Ostravské univerzity zvyklý. Nevím, kde je to lepší nebo horší, ale tady je to o dost jiné. U nás jsou většinou testy stavěné na otázkách, kde mnohdy stačí jednoslovná či jednovětá odpověď, tady se píšou testy čtyři až šest hodin, kde má člověk popsat a diskutovat nějaké téma – jako např. sociální systém v Norsku, či vzdělávání pro všechny v Norsku. Na jednu stranu to dává dle mého názoru větší smysl, protože člověk má napsat (aspoň doufám) to, jak to pochopil, a ne dlouhé a mnohdy nesmyslné poučky a termíny, které stejně každý po zkoušce, jak si zapamatoval, tak i zapomene. Na druhou stranu je v tom trochu zrádnost, nevíte přesně, co daný učitel chtěl slyšet, takže je to mnohdy hra na slepo. A ještě je to celé zpestřené tím, že člověk to píše v utajení, tedy nepodepisuje se vlastním jménem, ale pod tzv. kandidátním číslem, které, předpokládám, učitel nezná, a tak neví (nebo by neměl) vědět, koho hodnotí.  V tomhle jsou ty zkoušky dost jiné. Cena za to je, že se na výsledky čeká tři týdny.

Ale tak nejsou samozřejmě jenom zkoušky, byl jsem taky těsně před zkouškami na výletě do města Bergenu, který mě, přiznám se, dost uchvátil, a je to město plné zajímavých historických památek. Je tam nad městem krásná vyhlídka, na kterou se dostanete lanovkou, či zajímavý svět techniky, vodní svět – akvárium, nebo perníkové město, které je vystaveno v místnosti bývalého nepoužívaného bazénu. Přišlo mi to jako zajímavý nápad jak využít smysluplně nepoužívanou budovu, aniž by tam musel nutně vzniknout další obchodní dům nebo něco podobného. Zažil jsem také úchvatnou projížďku kolem fjordů u města Bergenu. Byly to skvěle strávené dny. Taky jsem se byl podívat na vyhlášené vánoční trhy do města Roros, kde dýchala vánoční atmosféra opravdu všemi směry. Ale také v Trondheimu nechyběly vánoční trhy, jen se nedaly srovnat.

Jsem tedy už víceméně  na konci, nebo taky na začátku, záleží na tom, jak to člověk bere, každopádně už mě v tomto roce snad čekají jenom příjemné věci, jako jsou Vánoce v Trondheimu a Nový rok v Oslu, no, jelikož se říká, jak na nový rok, tak po celý rok, tak se prvního ledna vracím do Česka. Jsem zvědav, co se mezitím změnilo.

IMG_2646

 

Hade!

 

 

Mirek Sedláček, 18. 12. 2016, Trondheim, ICM Orlová