Dejme šanci české vzdělanosti – VIDEO

Tak znělo motto Maturitního informačního veletrhu, který proběhl v poslední březnový den v Praze. Na tento veletrh byli pozváni rektoři, děkani a další akademičtí pracovníci, kteří měli možnost detailněji se seznámit s připravovanou novou maturitní zkouškou. Zvláštními hosty veletrhu byli zahraniční experti Matevž Bren z Univerzity v Mariboru a Valentin Bucik z Univerzity v Ljubljani. Oba se věnují problematice přechodu mezi středoškolskou a vysokoškolskou úrovní vzdělávání. Záštitu nad veletrhem převzala ministryně školství Miroslava Kopicová.

Účastníci konference se seznámili s problematikou maturit očima vyšších odborných a vysokých škol. Také měli možnost vidět demonstraci toho, jak bude probíhat nová maturitní zkouška. V zásadních bodech a požadavcích na absolventy středních škol panovala shoda mezi vysokoškolskými zástupci a těmi, kteří státní maturitu připravují.

Současná maturitní zkouška je, podle mnohých akademických činitelů, pouze povinností pro vstup na univerzitu, kterou určuje zákon. Zároveň vysoké školy zatím nechtějí nové maturity plně uznávat jako jediné kritérium pro vstup na vysokou školu. „My to začneme používat jako doplňkové kritérium… Přeci si nemůžeme myslet, že bez toho, že by maturita už prokázala, že skutečně odpovídá tomu, co si od ní všichni slibují, tak že by se na ni mohli úplně spolehnout,“ uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová.

Ministryně školství ve svém vystoupení opět zopakovala, že je nutné sjednotit maturity na středních školách. Také vyjádřila obavu ze špatné a rozkolísané úrovně jednotlivých škol.

Maturitní veletrh měl přinést zejména požadavky vysokých škol. To, jak bude v praxi maturitní zkouška vypadat, a zda se zásadně změní podmínky přijímání studentů na vysoké školy, může ukázat připravovaná generálka nových maturit letos na podzim. Ta, jak se zdá již není hudbou vzdálené budoucnosti.

VIDEO – Vystoupení: Klíčový referát Miroslavy Kopicové „Zásadní společenské a vzdělávací souvislosti“ ZDE:
Zásadní společenské a vzdělávací souvislosti
VIDEO – Tisková konference z Maturitního veletrhu ZDE:
Tisková konference
VIDEO – Diskusní panel „Co může chtít vědět VŠ o absolventech SŠ“ ZDE:
Diskusní panel

Pavel Dvořák, Regionální koordináor – redaktor, Kraj Středočeský

Přidej komentář jako první k "Dejme šanci české vzdělanosti – VIDEO"

Zanechte komentář