Detektivem na vlastní kuži!

Navštívili jsme unikátní výstavu STOPA v Havířově v těšínském muzeu. Na této interaktivní výstavě si návštěvníci mohou vyzkoušet nejrůznější vyšetřovatelské metody a pokusit se postupně odhalit údajného pachatele fiktivního zločinu. Prošli jsme si výstavu a vyzpovídali jsme jejího návštěvníka , mladého Orlovského středoškoláka Šimona JANČU.

 

Co Tě nejvíce zaujalo na této výstavě?

Asi to, že jsem mohl porovnat reálné metody a filmové zpracování postupů.

 

Jak velký v tom vidíš rozdíl?

Obrovský. Ve filmu je všechno rychle a hned. Okamžitě je známý pachatel, podle otisků prstů, nebo jiných důkazů z místa činu.

 

Odhadl jsi na první pokus, kdo je pachatel?

Ze začátku jsem trochu tápal, protože mne svedly výpovědi podezřelých. Myslel jsem, že jeden z podezřelých může mít větší sklony k násilnostem podle jeho vzhledu a výpovědí. Zorientoval jsem se až po přednesení důkazů.

 

Bylo tam něco překvapivého? Něco, co tě zaujalo?

Zaujalo mne to, ale většinu metod už jsem znal z některých programů, které jsem absolvoval, třeba když jsem byl v lázních, měli jsme na programu přednášku policie, a mimo jiné se bavili též o kriminalistice. Mimo to, rád sleduji i filmy typu Dobrodružství kriminalistiky, a jiné povedené české snímky, které nezkreslují pravý obsah “tak moc”. Nejvíce mne zaujalo, že za průkazné důkazy jsou brány i pachové stopy, a nikoli jen za mezistanici, vedoucí k vyřešení zločinu.

 

Byla to tvá první výstava?

O výstavy jsem dříve nejevil větší zájem, víceméně jsem se jim vyhýbal, ale zaujalo mne, že existují i výstavy, na kterých nejsou pořád stejné nudné fotografie nebo výkresy. Zaujal mne způsob, jakým tvůrci výstavy připravili celý příběh i potřebné rekvizity k němu.

 

Myslíš si, že tato výstavy by mohla být pro Tvé vrstevníky zajímavá?

Jak pro koho. Ti, co mají rádi realitu a rádi přemýšlí, pro ty to bude určitě zajímavé. Ti, kteří mají raději sci-fi filmy, by se ale také měli přijít na výstavu podívat, aby zjistili, co je možné a co není.

 

Jakou kulturu máš tedy nejraději?

Pod kulturou si přestavuji nějakou zábavu, to znamená nějaké společenské hry, koncerty, divadlo nebo filmy. Nejsem příliš „kulturní“ člověk, a radši vystupuju, než se dívám na někoho, jak vystupuje.

 

Myslíš si, že v Orlové je dostatek kulturních možností pro mladé?

Spíš si myslím, že možnosti jsou dostačující, ale že vzhledem k nezájmu ze strany mladých lidí je zbytečné je rozšiřovat, dokud se zájem nepodaří rozšířit.

 

Co je třeba zlepšit?

Zvýšit snahu motivovat mladé lidí k účasti na kultuře, a zatraktivnit aktivity pro mladé.

 

Miroslav Sedláček, ICM YMCA Orlová

 

Přidej komentář jako první k "Detektivem na vlastní kuži!"

Zanechte komentář