Deváťáci v Praze

devataciJeden den, dvě akce, trojnásobný úspěch. Takhle se dá popsat květnový pátek (15. 5.) deváťáků z Nezamyslic. V tento den jsme měli být přítomni na dvou od sebe dost vzdálených místech a pro nás nebyl problém to zvládnout a zúčastnit se.

I letos se na pražském Výstavišti konal mezinárodní knižní veletrh a vyhlášení literární soutěže, pořádané kampaní Rosteme s knihou, jejíž hlavním tématem byla „Kniha v hlavní roli“. Naše třída napsala sborník povídek a ten byl vybrán mezi oceněné. Odpoledne jsme už ale museli být zpátky v Nezamyslicích, kde druhým dnem probíhala školní akademie.

Vyjížděli jsme tedy od školy v brzkých ranních hodinách soukromým autobusem. Cestu jsme si užívali, zpívaly se klasické i populární hity a na počest včerejší výhry našich hokejistů ve čtvrtfinále nad Finskem se vytáhla i vlajka České republiky. Bylo období hokeje a jak Praha, tak 9. A žila mistrovstvím světa. Průmyslový palác v Holešovicích byl zaplaven dobrou náladou, kterou zajisté ještě více pozvedl náš příjezd. Hned při vstupu do jádra dění jsme narazili na známého hudebního skladatele Jaroslava Uhlíře a hromadně se s ním vyfotili. Pak jsme se vydali projít jednotlivá křídla paláce, abychom už v jedenáct hodin byli nastoupeni v sále Rosteme s knihou. Celé vyhlášení moderoval herec Lukáš Hejlík společně s herečkou Věrou Hollou. V kategorii žáků 2. stupně soutěžilo 1174 prací a my se mohli zaposlouchat a vnořit do příběhů oceněných děl. Sborník povídek deváťáku z Nezamyslic přišel na řadu jako poslední a získal speciální ocenění. Převzal jej celý třídní kolektiv, což potvrzovalo, že byl vytvářen kolektivně, dobrovolně a s nadšením. Během dvouhodinového rozchodu jsme měli možnost navštívit kolotoče v areálu Výstaviště nebo zhlédnout různá vystoupení a besedy v jednotlivých sekcích paláce, kde byli hosty Jiří Dvořák, Jiří Lábus či Martin Stránský.

Krátká návštěva Prahy se blížila ke konci a my museli zpět na Moravu. Cesta naštěstí proběhla v pořádku a do Nezamyslic jsme se dopravili včas. Z autobusu byla spousta z nás velmi unavena, ale únava šla stranou, protože nás čekalo ještě vystoupení na školní akademii. To se nám povedlo a páteční den jsme nemohli hodnotit jinak než za vydařený.

Autor textu: Adéla Dostálková, 15 let

Foto: Jarmila Krupičková

Masarykova ZŠ a MŠ Nezamyslice, kraj Olomoucký, časopis: Písařík; www.skolnicasopis.cz

kategorie: publicistika

email: adelinka2@centrum.cz

vložil ICM Český Těšín

Přidej komentář jako první k "Deváťáci v Praze"

Zanechte komentář