Do Francie na Erasmus

Erasmus. Tento program zná jistě mnoho z vás a především pak ti, co studují na vysoké škole. Jde o možnost strávit v zahraničí část studia vysoké školy. Lenka z Pelhřimova nám přiblíží své plány pro příští školní rok na vysoké škole v zahraničí. Samozřejmě se dozvíte i detaily, které se vám případně mohou hodit.

Co studujete?
Studuji Francouzský jazyk pro evropský a mezinárodní obchod – FJEMO na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, od září nastupuji do třetího ročníku.

Jak jste se dozvěděla o programu Erasmus?
O Erasmu jsem se dozvěděla už předtím, než jsem nastupovala na vysokou školu z přednášky na střední škole. Více jsem se začala zajímat, až když jsem nastoupila na vysokou školu, takže nejvíce informací jsme získala u nás na univerzitě prostřednictvím různých informačních zdrojů – informační tabule, letáky, přednáška.

Jak jste se přihlásila a co jste musela udělat, abyste mohla vyjet do Francie?
K přihlášení do výběrového řízení na Erasmus stačí vyplnit přihlášku, kam se vyplňují osobní údaje a údaje o univerzitě, kterou si vyberete. Vaše univerzita má seznam partnerských univerzit, obory, které můžete studovat a počet uchazečů, které mohou přijmout, popřípadě délka studia, která je na univerzitě možná – jeden nebo dva semestry. K přihlášce se přikládá motivační dopis v češtině. Pak se čeká zhruba 5 až 6 týdnů na posouzení a výsledky. Výsledky závisí především na váženém studijním průměru. Ještě se dává přednost starším, takže pokud jste ve druhém ročníku a chcete vyjet ve třeťáku, máte přednost před prvákama, kteří chtějí vyjet během druhého ročníku. Jelikož je naše fakulta malá, je docela dost míst pro výjezd a většina lidí se dostane na Erasmus a na univerzitu, kterou chce.

Jakou univerzitu jste si vybrala a co budete studovat v zahraničí?
Sama jsem si vybrala univerzitu v Lorientu. Hlavně proto, že obor nabízený na této fakultě je velmi podobný s tím, co studuji v Českých Budějovicích, a budu mít možnost uznání předmětů tady v Českých Budějovicích. Univerzitu v Lorientu jsem napsala do své přihlášky a tam mě i vzali. Pokud vás vyberou, následuje vyplňování papírů – předmětů, které chcete na univerzitě studovat. Potom vám přijde dopis z univerzity, že vás přijímají a další papíry, které musíte vyplnit – o úrovni jazyka. Před odjezdem musíte podepsat finanční dohodu, na jejímž základě vám dají stipendium, což je pro Francii zhruba 480 euro. Takže příští semestr strávím na Université de Bretangne-Sud v Lorientu. Studovat budu obor příbuzný mému v Českých Budějovicích. Obor se jmenuje Langues etrangères appliqueés – především jazyky, ekonomie, právo. Předměty mohu mixovat ze všech ročníků. Nemám přesně předepsaný studijní plán.

Kdy jedete do Francie a co Vás tam čeká?
Odlétám 31. 8. 2011, i přestože semestr začíná až 19. 9. 2011. Ale už od prvního září nám začínají kurzy pro cizince, kde nám bude představen systém na univerzitě a podány nějaké informace o průběhu studia. Ubytování nám nezajišťuje škola, můžeme zažádat o ubytování na koleji nebo se pokusit si sehnat podnájem. Podnájem je v Lorientu levnější a dá se poměrně snadno sehnat. Co mě čeká?  Budu v průběhu semestru chodit na předměty, které jsem si zapsala a v lednu dělat zkoušky. Doufám, že toho i hodně procestuji.

Těšíte se?

Docela se těším, uvidím, co mě čeká.

Lence mnohokrát děkujeme za rozhovor, přejeme šťastnou cestu a ať se daří během studia ve francouzském městě Lorient.

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Vysočina


Přidej komentář jako první k "Do Francie na Erasmus"

Zanechte komentář