Do světa poštovních poukázek

Česká pošta nabízí svým klientům řadu služeb, u kterých je potřeba vyplňovat poštovní poukázky.  Tento článek by vám měl pomoci se v těchto tiskopisech zorientovat a vědět, kdy který formulář použít.

Pokud chcete poslat doporučený dopis, balík, cenné psaní, zásilku na dobírku, tak použijete podací lístek. Zde je nutné vyplnit všechny  silně orámované kolonky podle toho, jakou službu požadujete. Ostatní kolonky v žádném případě nevyplňujte. Podací lístek vám na přepážce potvrdí a vy si ho pečlivě uschovejte pro případ, že by se s vaší zásilkou něco stalo.

Pokud chcete poslat peníze, použijete  jednu z poštovních poukázek. Důležité upozornění: při vyplňování číselných hodnot je nutné částku zarovnat vpravo a prázdná místa před částkou musí být proškrtnuta dvěma vodorovnými čarami = zamezovkami. Když píšete částku slovy, částku je třeba zapsat dohromady, údaj se před i za proškrtává. Poštovní poukázky vypisujeme čitelně, nelépe hůlkovým písmem. V textu nesmíme škrtat.

Poštovní poukázku typu A použijeme, pokud chceme poslat peníze na účet adresáta. Bílá pole zpracovává počítač, proto musí být vyplněna hůlkovým písmem.

Poštovní poukázka typu C slouží pro zaslání hotovosti adresátovi a je možné tuto službu různými způsoby omezit, například zasláním do vlastních rukou.

Poštovní poukázku typu D využijeme k telegrafickému zaslání peněz, kdy adresát obdrží peníze ještě ten samý den.

Poštovní poukázka typu B zasílá peníze bezhotovostně z účtu a adresát je obdrží v hotovosti.

Pokud si nebudete jisti s vyplněním poukázky nebo budete mít jiný dotaz, pracovníci České pošty vám na přepážce určitě poradí.

Zdroj: http://www.cpost.cz

Markéta Říhová

Regionální koordinátorka – redaktorka

Kraj Zlínský

Přidej komentář jako první k "Do světa poštovních poukázek"

Zanechte komentář