Dobročinný bleší trh v rukou studentů

PROSTĚJOV (1)

Před rokem pořádala Cyrilometodějská teologická fakulta (CMTF) v Olomouci svůj první dobročinný bleší trh. Akce se setkala s velkým zájmem, a tak se fakulta rozhodla akci zopakovat i v letošním roce, ale tentokrát svěřila organizaci do rukou nás, studentů.PROSTĚJOV (3)

Náš organizační tým byl nakonec šestičlenný a tvořili ho studenti magisterských navazujících oborů Sociální pedagogiky a Charitativní a sociální práce. Do příprav jsme se pustili pod dohledem Kateřiny Hamplové, PR referentky CMTF, která byla pořadatelkou v minulém roce. Ačkoliv se bleší trh měl konat až v polovině března 2016, celou akci jsme začali plánovat už na začátku listopadu 2015. Jako první bylo důležité rozdělit si role v týmu, aby každý věděl, co je jeho úkolem a mohl si hlídat termíny. Také jsme si společně ujasnili, co je naším cílem – vybrat dostatek peněz pro konkrétní neziskovku, která tuto finanční pomoc potřebuje. Když každý z nás věděl, co se od něj očekává, nezbylo než se pustit do práce.

Většina si však kladla otázku: „Co to vlastně bude obnášet?“, což nám paní referentka velmi záhy objasnila. Čekalo nás zamlouvání místností a skladů fakulty, komunikace s panem děkanem a panem rektorem, pod jejichž záštitou jsme bleší trh organizovali. Další velkou oblastí byla propagace, kdy jsme komunikovali s olomouckými rádii, deníky, domlouvali výrobu letáků, následný roznos a podobně.PROSTĚJOV (5)

Nejdůležitější ale bylo vybrat organizaci, pro kterou budeme na „blešáku“ peníze vybírat. Celý koncept blešího trhu byl takový, že se pokusíme vybrat od lidí co nejvíc oblečení, nádobí, hraček a spotřebičů a ty následně prodat za symbolické ceny. Tím vybereme peníze pro olomouckou neziskovou organizaci na konkrétní službu nebo věc, kterou potřebuje. Protože jsme se nemohli v týmu shodnout na jedné organizaci, rozhodli jsme se vybírat ne pro jednu, ale rovnou pro dvě neziskovky: Středisko svaté Alžběty pro lidi s tělesným handicapem, které je součástí Charity Olomouc, a Pamatováček o.p.s., který pomáhá lidem s demencí a jejich rodinám. Pro obě organizace jsme si dali za cíl vydělat alespoň 20 000 Kč.PROSTĚJOV (2)

Přípravy probíhaly dlouho, ale nejvíc práce bylo stejně den před akcí, kdy jsme museli připravit celou místnost, nanosit a roztřídit věci, které nám lidé darovali, a doplánovat personální zajištění celé akce. V průběhu blešího trhu vše probíhalo podle našich představ. Lidé chodili, nakupovali ve velkém. Když jsem pak stála u kasy, nepřestávala jsem se divit, jak nádherné věci byli někteří schopní mezi těmi hromadami všeho možného objevit. Mým favoritem byla sada barevných hrníčků s podšálky, které k sobě velmi originálním způsobem ladily. Myslím, že tento „objev“ budu majitelce ještě hodně dlouho závidět. J Ale co je hlavní: ve finále jsme vybrali více jak 46 000 Kč, takže náš cíl jsme nejen splnili, ale také překonali.PROSTĚJOV (4)

Celou akci jsme posléze v týmu zhodnotili jako velmi úspěšnou. Nejen že jsme s podporou fakulty udělali dobrou věc, ale naučili jsme se spoustu nového, které nám studium jako takové nikdy nemůže nabídnout. Vyzkoušeli jsme si práci v týmu, komunikaci s organizacemi, přípravu projektu a plánování, následnou organizaci na místě a koordinaci dobrovolníků, kteří nám přišli na pomoc. Jsem velice ráda, že vedení fakulty nám dalo důvěru a nebáli se tento úkol vložit do rukou svým studentům. Věřím, že to hodně vypovídá i o celkovém přístupu vyučujících a rodinné atmosféře naší fakulty, protože já sama si nedovedu představit lepší prostředí pro studium, než to, jaké máme na CMTF.

Autor: Monika Pospíšilová, studentka Sociální pedagogiky na CMTF UPOL

Fotografie: archiv CMTF UPOL

Kateřina Opatrná, regionální redaktor, ICM Prostějov

Přidej komentář jako první k "Dobročinný bleší trh v rukou studentů"

Zanechte komentář