Dobrovolnictvím ku zdraví

11146265_1415359428781958_3112186442045488247_n

Verču jsem měla možnost poznat v Brně na vysoké škole a vždycky mě udivovalo, jak stíhá trénink a školu. Hodně mě překvapilo, kam všude se Verča díky sportu podívala a koho už měla možnost potkat. Je pro mě takovým supersportovcem, který mimo to, že sportuje, pomáhá i jako dobrovolník organizovat různé sportovní akce a významné události.

 

  • Jakému sportu se věnuješ a jak ses k tomu dostala?

 

Hraju softball devátým rokem, dostala jsem se k tomu přes své bratry, kteří hrajou baseball, který je softballu hodně podobný.

 

  • Co považuješ za svůj největší sportovní úspěch?

 

Nehraju softball vyloženě kvůli úspěchům, ale protože mě baví. Letos bych měla hrát extraligu, tak jsem zvědavá, jak to půjde. Docela špatně vidím, ale snažím se hrát naplno a nenechat se tím omezovat. Největší radost mám ale z toho, že se nám v Brně zase konečně podařilo přitáhnout k softballu dost mladších holek, které to baví, a jednou snad bude v Brně zase extraliga. ☺

 

  • Co všechno ti sport přináší?

 

Potkala jsem díky němu spoustu kamarádů, navíc tím žije celá moje rodina, takže se na hřišti potkáváme víc než doma. Taky mě to ale učí docela hodně užitečných věcí do života. Je to kolektivní sport, který mě učí vycházet se všemi, komunikovat v kolektivu a důvěřovat ostatním. Zároveň jsou ale důležité i individuální výkony, takže mě nutí na sobě makat a posouvat se dál.

 

  • Potkala ses díky sportu už s nějakým slavným sportovcem/sportovkyní?

 

Softball není v Evropě až tak rozšířený, takže tu úplně celebrity nemáme. Ale několikrát jsem pomáhala jako dobrovolník na různých sportovních akcích, kde jsem potkala třeba Evu Samkovou, Zuzku Hejnovou a Ondřeje Synka. Největší zážitek ale pro mě byl, když jsem si plácla s Martinem Fourcadem, je to dokonce na videu na jeho Facebooku. ☺

 

  • Chtěla bys vyzkoušet i nějaké jiné sporty?

 

Mamka nás odmalička ke sportu vedla, takže jsem si jich docela hodně vyzkoušela, ale žádný jsem nehrála závodně. S tenisem jsme skončili, protože bratři na kurtu pořád pálili homeruny a trenérům se to nelíbilo. ☺ Ostatní sporty beru spíš jako doplněk a dělám je pro zábavu. Baví mě hlavně lyžování a bruslení. Jinak mě nejvíc láká beachvolejbal, protože mě hodně baví skákat pro míče. ☺

 

  • Kde všude ses mohla podívat díky tomu, že se tomu věnuješ naplno?

 

Já nejsem ve sportu tak dobrá, takže jsem zatím hrála jenom v Holandsku, Chorvatsku a na Slovensku. Ale holky v mém věku, které se dostanou do reprezentace, jezdí všude po Evropě i po světě. Oba moji bratři už byli hrát v USA a jeden dokonce i v Japonsku. Takže softball i baseball jsou super i v tom, jaké nám dávají šance cestovat a poznávat nové lidi.

 

  • Studuješ? Jak to všechno stíháš?

Studuju dva obory – francouzský jazyk a literaturu a skandinávská studia na MU. Stíhat se to dá, ale většinou mám celý den od rána do večera školu a potom hned spěchám na trénink, kam stejně přijdu pozdě… Spolužáci se mi smějí, že mám vždycky několik batohů a tašek a krabičky s jídlem. Někdy mě mrzí, že nemám víc volného času, ale být na hřišti mě baví a domů sice přijdu unavená, ale spokojená.

11146265_1415359428781958_3112186442045488247_nLenka Palánová
ICM Třebíč