Dům moře – zoo o jedenácti patrech

Pár kroků od centra rakouské metropole leží v malém Esterházyho parku velká vodní zoo. Když jsme se ale při poslední návštěvě Vídně rozhodli tuto zoo navštívit, netušili jsme, co všechno na nás v jedenáctipatrové protiletadlové věži čeká. V Haus des Meeres, neboli Domě moře, jak se této zoo říká, se totiž kromě ryb prohánějí i opičky, ptáci a pavouci.

První akvárium jsme mohli obdivovat už ve vestibulu – zatímco jsme si odkládali bundy do šatny a prohlíželi suvenýry, nad hlavami nám plavali obyvatelé sladkých tropických vod. Hned za pokladnou jsme si pak mohli pohladit růžové kapry, kteří plavali v malé nádrži. Rybníček tak slouží nejen k ukojení zvědavosti dětí, ale vlastně všech návštěvníků, kteří si chtějí sáhnout na rybu. Dál už se totiž smí fauna zkoumat jen očima.

A kde začít? My jsme vyjeli výtahem až do jedenáctého patra a na všechno se radši posilnili ve vyhlídkové kavárně. Jedenáct pater je totiž jedenáct pater. Při sestupu z patra do patra jsme pak nepřestávali žasnout. V obřích akváriích majestátně plují žraloci, kladivouni i docela malé duhové rybky. Největší z nádrží má 300.000 litrů, ale ani to zřejmě panu řediteli nestačí. „Přeji si na střechu ještě milionlitrové akvárium,“ vyhlásil totiž letos dr. Michael Mitic.

Název Dům moře trochu klame, protože jsou tu doma i obyvatelé tropických řek a nechybějí ani jejich suchozemští sousedé. Po stranách věže vyrostly dva skleníky: Tropický dům a Krokodýlí park a v nich pobíhají opičky tamaríni pinčí, poletují papoušci a navečer se budí netopýři. Přímo mezi nimi jsme chodili po chodnících a vysutých mostech a malé děti prolézali skleněným tunelem na dně akvária.

V šestém patře jsou dvoje prosklené dveře. A tak jsme ani tuto „atrakci“ nepřehlédli. Ve dvou místnostech sídlí Útulek pro zvířata prof. Kurta Kolara. Manželka zakladatele se v něm stará o cizokrajné plazy. „Během let už jsem sem dostala zmije růžkaté a kobry určené pro ilegální prodej na parkovištích, chameleony pašované v ponožkách a piraně vypuštěné do naší přírody,“ vypráví nám Evelyna Kolarová o svých zážitcích.

Dům moře se má kam dál rozvíjet. Vyšší patra jsou zatím méně zaplněná, takže ze začátku jsme sestupovali s poněkud rozpačitými pocity. Nepotěší ani dlouhé čekání na výtah a přestup v devátém patře. To by se ale prý mělo změnit. V plánu jsou dva venkovní výtahy s výhledem, „aby se dalo snáz dostat k střešní kavárně s barem a na druhé straně aby v dny, kdy máme hodně návštěvníků, nebyli odkázáni jen na vnitřní výtah. To by hodně pomohlo,“ slibuje Michael Mitic.

Nezbývá než držet panu řediteli palce. Už dnes je tato zahrada magnetem pro statisíce návštěvníků ročně, od zoologů až po děti. I my jsme ocenili pestrost expozice. Kromě ryb se nám naskytl pohled na mořské živočichy nejrůznějších tvarů, ať to byly chobotnice, mořští koníci nebo obří japonští krabi. Odpočinout jsme si mohli na terasách v devátém a jedenáctém patře s nádherným výhledem na Vídeň. A pak rychle zpátky. Mořské hlubiny v betonové věži se střídají s otevřenými, několikapatrovými skleníky. Zaujali nás i takové detaily, jako že ve skleněném zábradlí pobíhají… Ale to už bychom prozrazovali moc. Dům moře na vás čeká.

Více informací najdete na www.haus-des-meeres.at.

Autor: Dominik Opatrný

Fotografie: Kateřina Opatrná a fotoarchiv Haus des Meeres

-
Kateřina Opatrná, regionální redaktor, ICM Prostějov

Přidej komentář jako první k "Dům moře – zoo o jedenácti patrech"

Zanechte komentář