Ekofilm po třicáté šesté

Za několik málo dní je tu první podzimní měsíc, v jehož prvním týdnu probíhá v jižních Čechách tradičně Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví. Letošním hlavním tematem festivalu je Mezinárodní rok biodiverzity.

Do soutěže festivalu bylo letos přihlášeno 226 snímků ze 40 zemí světa, z toho 63 filmů z České republiky. Do vlastní soutěže postoupilo 61 vybraných titulů. Všechny přihlášené filmy budou divákům během festivalu k dispozici k individuální projekci v sekci „promítání na přání“ v českobudějovickém kině Kotva, nově také v Akademické knihovně Jihočeské univerzity a v Městském divadle v Českém Krumlově. Po skončení EKOFILMU lze vybrané pořady zapůjčit z festivalového archivu na Ministerstvu životního prostředí. k nekomerčním přehlídkám „Ozvěny EKOFILMU“, čehož využívají nejvíce organizátoři kulturních center, klubových kin a také školská zařízení.

Tradičně bude festival probíhat ve třech jihočeských městech – Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v Třeboni.

Během celého týdne navštíví navíc Kinobus EKOFILMU další vybraná jihočeská města. V Kinobusu jsou připraveny projekce filmů pro školy s ekologickou tématikou rozdělené do bloků podle věku dětí a následné besedy s žáky.

Na projekce se tak můžou těšit žáci Základní školy v Plané nad Lužnicí v pondělí 4.října a navíc i obyvatelé Domu s pečovatelskou službou. V úterý 5.října má Kinobus zastávku ve Veselí nad Lužnicí pro studenty zdejší Střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí a navíc Jaroslav Dušek pobeseduje se zájemci v Diecézní charitě sv.Františka. Projekce pro žáky Základní školy v Lomnici nad Lužnicí je připravena na středu 6.října. Ve čtvrtek 7.října Kinobus promítá pro žáky Základní školy v Borovanech a poslední letošní zastávkou je v pátek 8.října promítání pro žáky Základní školy v Trhových Svinech.

Mimo projekcí pro žáky a studenty jsou připraveny v rámci cesty Kinobusu projekce i další doprovodné akce i pro „zkušenější“ zájemce – například Domu s pečovatelskou službou v Plané nad Lužnicí, Diecézní charitě sv.Františka ve Veselí nad Lužnicí, Domova pro seniory v Třeboni či Domova s pečovatelskou službou v Kaplici,.

A jak je rozvržen program festivalu dalo by se říci na „základnách“?

Oficiální zahájení festivalu se letos uskuteční v Třeboni. V pondělí 4. října ve 14 hodin odstartuje cyklojízda „S EKOFILMEM kolem Světa“, od 16 hodin bude na náměstí hrát skupina The Tap Tap, složená ze studentů Jedličkova ústavu, oficiální hosté zahájí letošní ročník v 16.30 a od 18 hodin začnou v kině Světozor festivalové projekce. V Třeboni se festival zdrží do středy 6. října.

V Českých Budějovicích bude EKOFILM probíhat od 4. října do 7. října. Festivaloví návštěvníci ho najdou především v Kině Kotva a na Jihočeské univerzitě, kde se bude program konat nejen na Přírodovědecké fakultě, ale také v nové, moderní Akademické knihovně, která je přístupná široké veřejnosti. Některé akce se uskuteční také v Domě knihy Kanzelsberger a na dalších místech. Například na náměstí Otakara II bude postaven informační stan Zastoupení Evropské komise v ČR, ve kterém se vedle promítání bude také besedovat. Připraveny budou i soutěže pro děti.

V pátek 8. října se festival přemístí do Českého Krumlova, kde bude pokračovat do neděle 10. října v Městském divadle, v kině J&K a v sálech Prelatury.

Festival nabízí bohatou nabídku doprovodných akcí. Například v úterý 5.října se v Českých Budějovicích na malé scéně Metropolu uskuteční představení U výčepu s Jaroslavem Duškem a neslyšícími herci. Součástí večera bude i následná beseda s účinkujícími nejen o znakovém jazyce a kultuře neslyšících. Na pátek 9. října je v Městském divadle v Českém Krumlově připraveno představení Svět toltéků opět s Jaroslavem Duškem.

Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 9. října v českokrumlovském Městském divadle. Moderátorem večera bude Jaroslav Dušek.

Všechny festivalové pořady jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce EKOFILMU je zdarma s výjimkou divadelních představení a ochutnávky biovín.

Akreditační středisko bude otevřeno od pondělí 4. října v Českých Budějovicích v kině Kotva a od pátku 8. října od 9.00 hod.se přemístí do Městského divadla v Českém Krumlově.

Zdroj Press centrum Ekofilmu, více info www.ekofilm.cz.

Václav Pavlík, Regionální koordinátor / redaktor, Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Ekofilm po třicáté šesté"

Zanechte komentář