Erasmus v Itálii, už ZASE?

Italy-heart-650w

Už jsou to 3 roky, kdy jsem udělal jedno z těch nejlepších rozhodnutí v životě. Takové to rozhodnutí, co změní Váš život a pohled na něj. Rozhodl jsem se udělat životní změnu a vyrazil jsem do světa, abych zažil něco nového a přestal žít stereotypní život. Už mě nebavilo chodit jen do školy a do práce a občas si zajít s kamarády na pivo. Vše bylo pořád stejné a já chtěl zažít něco nového a proto jsem se přihlásil na Erasmus. Studoval jsem v severoitalském městě Trento v letním semestru 2013/2014. O mých dobrodružstvích se můžete přečíst v dřívějších článcích.

trento

Po dokončení bakaláře jsem se zase vydal studovat do jihovietnamského města Nha Trang. Oba pobyty byly rozdílné, ale oba mi daly obrovské množství zkušeností a zážitků, na které nikdy nezapomenu. A protože toho ještě nemám dost, tak jsem chtěl vyrazit ještě někam. Na škole máme tolik příležitostí a programů, přes které můžeme vyrazit studovat nebo pracovat do za hranice naší země. Od programu Erasmus+ (http://www.naerasmusplus.cz/), Rozvojové programy MŠMT (přes který jsem vyrazil do Vietnamu), program Ceepus (http://www.dzs.cz/cz/ceepus/) a mnoho dalších. Určitě i Vaše škola má spoustu kontraktů se zahraničními univerzitami. A pokud ne, můžete si to zařídit sami a škola Vám určitě ráda pomůže.

Jelikož mi stále zbývá 12 měsíců, které mohu využít přes program Erasmus+, tak jsem se rozhodl, že toho využiju a opět vyrazím do světa. Dlouho jsem se rozhodoval, kam vyrazím. Na škole máme docela velký výběr zemí. Rozhodoval jsem se mezi Skotskem, Drážďanami a Itálií. Do Německa jsem chtěl hlavně kvůli tomu, že bych to měl blíž domů a mohl si dodělat zkoušky v předtermínech. A navíc Drážďany mám moc rád. Nakonec jsem se ale rozhodl pro svojí milovanou Itálii. Itálii bude vždycky moje oblíbená země, protože je to pro mě osudová země. Dokonce jsem ve škole začal chodit na italštinu, abych si oprášil své základy.

Má škola má uzavřenou smlouvu se školami v Trentu, Veroně, Viterbu a Neapoli. Do Trenta už jsem znovu nechtěl, protože už by to nebylo jako poprvé a nechtěl jsem si kazit/měnit krásné vzpomínky. Hlavním aspektem pro rozhodnutí bylo také možnost najít si práci pro mou přítelkyni, která pojede semnou. Pro nás oba je Itálie naše oblíbená země a navíc jsme se poznali právě na Erasmu. Přemýšleli jsme také, že bych si nechal uzavřít mimouniverzitní smlouvu a vyrazili bychom do úplně jiného města. Ale jelikož už bylo málo času, tak jsme se rozhodli, že vyrazíme do Verony. Mimochodem Verona byla moje 1. volba při mém prvním Erasmus, ale nakonec jsem jel do Trenta.

DSC_0075 (1)

Podal jsem si teda v únoru přihlášku do Verony, a byl jsem jediný, kdo se do Itálie přihlásil, takže jsem byl přijat. Během měsíci mi přišel z univerzity email, s tím, že mi můj pobyt byl mojí univerzitou schválen. Koordinátorka naší fakulty odeslala do Verony mojí nominaci na studium na jejich univerzitě. Z Verony mi napsali, že registrace začínají až na konci dubna. Netrpělivě jsem čekal, až mi odepíšou. Nakonec jsem se dočkal a přišel mi email s tím, že se mám nejdříve zaregistrovat přes esse3, což je jejich školní systém. Bylo mi přiděleno přihlašovací jméno. Po krátké registraci, kde jsem vyplnil základní údaje a obdržel jsem přihlašovací jméno, poté mi přišel další mail s dokončením přihlášky. Kde jsem měl nahrát fotografii, pas a Learning agreement, ve kterém se vyplňují základní údaje o Vás, a školách a také obsahuje seznam předmětů, které budete na hostující univerzitě studovat. Ty jsem si mohl vybrat z katalogu, který mají na jejich stránkách. Vybral jsem si 5 předmětů. Předměty jsou za 6 a 9 kreditů. Musím splnit alespoň 20 kreditů za semestr. Dále jsem obdržel průvodce Veronské Univerzity. Už je to skoro měsíc, ale ještě mě nikdo nekontaktoval. Ale poslední termín pro podání přihlášek mají 1. 7. 2017.

100_8263 (2)

Nastala však velká změna! Nakonec do Verony asi nepojedu, ale chtěl bych vyrazit do Neapoli. Jak to? Přítelkyně nemůže najít práci v oboru přímo ve Veroně. A navíc na severu Itálie už jsem byl a chtěl jsem spíše zažít život jižních Italů. Psal jsem tedy do školy, zda by bylo ještě možné změnit město. Ze školy mi odepsali, že dle smlouvy to jde. Muselo se však zjistit, zda lze ještě na Neapolskou univerzitu poslat přihlášku. Naštěstí mají poslední termín až 20. 7. 2017. To mi udělalo velkou radost! Avšak smlouva s Neapolí je nová a nikdo od nás ze školy tam ještě nestudoval. Když jsem hledal zkušenosti studentů z Parthenopské univerzity v databázi, tak jsem také nic nenašel. (http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/). To mě trochu znepokojilo, ale na druhou stranu, bude to větší dobrodružství ne? Vyrazit úplně do neznáma.

Kontaktoval jsem kamarádku z ESN (organizace, která se stará o Erasmus studenty), která studovala v Neapoli, ale na jiné univerzitě, aby mi poskytla nějaké informace. Ohledně ubytování atd. Také mě zajímala bezpečnost města, říká se přeci, že je Neapol nebezpečná. Vzhledem k tomu, že Italové mají na vše dostatek času, tak mi ještě ani z jedné školy neposlali další email, tak kdo ví, v jakém městě nakonec skončím. Moc bych si však přál, aby to byla Neapol. Tak mi držte palce!

Zdroj: https://www.italybeyondtheobvious.com/italy-travel-tips

Lukáš, ICM Teplice