Erasmus ve Slovinsku

cropped-remix

Celá zkušenost se studiem v zahraničí začala už před dvěma lety, kdy jsem se přihlásila na výběrové řízení Erasmus+ Program. Nejdříve jsem byla nervózní, zda to všechno klapne, ale pohovor proběhl v pořádku a asi o dva týdny později jsem se dozvěděla, že pojedu na Erasmus do Lublaně.

Mimo několika málo papírování a administrativních povinností, samotný výjezd začal v září 2016. Do hlavního města Slovinska jsem nejela sama, ale se svým přítelem, který se přihlásil na Erasmus se mnou. Po příjezdu do Lublaně to bylo trochu orientačně náročné, nicméně to byly pouze začátky, kterými si prochází asi každý, kdo jede studovat nebo pracovat do cizí země. Obecně je ve všech Erasmus programech člověk, který vás má na starosti a můžete za nim přijít s problémem ohledně školy. A tak to bylo i u nás, naše Erasmus koordinátorka byla vcelku nápomocná a umožnila nám si v prvním týdnu vyzkoušet předměty, které by se nám hodily.

 

Erasmus ale není jenom škola, je to taky zábava, přátelé a především cestování. My jsme si toho cestování užili opravdu hodně, protože jsme co nejvíce chtěli poznat zemi, kde strávíme půl roku. Musím říct, že mě Slovinsko jako takové opravdu oslovilo a samotná Lublaň je jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Zároveň jsme se na Erasmu seznámili se spoustou lidí, a hlavně jsme si zkusily soužití s cizinci na jedné koleji, což bylo občas náročné a občas hodně zábavné.

 

Abych shrnula svoji zkušenost s Erasmem a studiem v zahraničí, můžu říct, že to bylo jedno z nejzajímavějších období mého života. Určitě bych to všem doporučila, protože si tak člověk zkusí žít v cizině a nabyde tak hodně zkušeností.

 

Autor: Eva Rybáková, ICM Plzeň