eTwinningová cena putovala do Liberce

Dvouletá práce na eTwinningových projektech přinesla studentkám libereckého pedagogického lycea nečekané ovoce.

K velké radosti studentek i jejich pedagožky Vladimíry Erhartové byly jejich projekty oceněny 1. místem národní ceny eTwinning 2011 v kategorii středních škol. Tato cena umožnila studentkám, které aktivně na projektu pracovaly, navštívit letos v červnu partnerskou školu se školkou v Grangemouth u Edinburghu ve Skotsku.

Pět děvčat z pedagogického lycea při Střední odborné škole a Gymnáziu v Liberci mělo možnost nahlédnout, jak funguje mateřská školka ve skotském Grangemouth. Děvčata pro děti z Bowhouse Primary School připravila program, který dětem představil naši zemi a zábavný Science Festival. To děvčatům umožnila finanční odměna spojená se získáním národní ceny v soutěži eTwinningových projektů. Celá třída pracovala v rámci hodin fyziky na společném projektu s polskou a skotskou mateřskou školkou Touch the World – Dotkni se světa. Liberečtí studenti pro děti každý měsíc připravovali obrázkové návody na jednoduché zajímavé pokusy na různá témata, jako barvy, voda a led, vzduch, vajíčka. Děti si je pak pod vedením svých učitelek zkoušely. Návody a následné reakce dětí pak účastníci projektu sdíleli na společné stránce http://touch-the-world.wikispaces.com/.

Paní profesorko, jak probíhaly přípravy a jak to všechno v reálu dopadlo?

„Příprava na pobyt ve skotské škole byla velice intenzivní. Děvčata si své pokusy pro děti vyzkoušela v rámci Fyzikálního jarmarku, který studenti pedagogického lycea pravidelně připravují ke Dni dětí pro liberecké prvňáčky. Pak je ale čekala náročná příprava na vysvětlení všech pokusů v angličtině a příprava programu, ve kterém chtěla představit naši republiku zajímavě pro malé děti. S jazykovou stránkou jim velmi pomohla kolegyně Angelique Plecháčová. Děvčata například zazpívala dětem naši hymnu, představila jim Krtečka, který se právě vrátil z vesmíru, učila je český jazykolam.

Program jsme s kolegyní Dorothy Ostacchini z školy v Grangemouth připravily velice pečlivě, žádné velké překvapení nás nečekalo. Děvčata měla během tohoto roku za sebou už jarmarky při příležitosti otvírání nové části libereckého iQparku a v rámci Perliček českého řemesla. Po ukončení projektu Touch the World v prvním ročníku se studenkám čekání na Den dětí zdálo příliš dlouhé, proto sama chtěla mít možnost vyzkoušet si práci s dětmi dříve. Nedělalo jim tedy problém rychle se přizpůsobit, jak to práce s dětmi vyžaduje.“

A co o práci na projektu říkají samotné studentky?

Denisa Kovačovičová:

„V rámci představování naší republiky jsme děti učily písničku Měla babka. Myslím, že děti nejvíce zaujalo tancování mazurky. Pak určitě náš fyzikální jarmark. Měly jsme připraveno pět stolečků s tématy – vzduch, zvuk, magnetismus, optika a optické klamy. Bylo vidět, že každé dítě si našlo svůj oblíbený pokus. Ten svůj nejblíbenější si pak většina dětí chtěla zkoušet pořád dokola, ať už to bylo odpalování raketky na vzduch, lovení rybek, pískání na vyrobenou píšťalku nebo jiný pokus.

Některé děti říkaly, že rozumí, přitom měly spíše výraz nechápání. Komunikace s některými byla lehčí a někdy jsme jim horko těžko porozuměly. Ale nakonec jsme to úspěšně zvládly a s některými jsme si popovídaly i více, např. jak se jmenují, jestli mají sourozence, jestli sportují.

Paní učitelky byly skvělé, pomáhaly nám vysvětlovat fyzikální pokusy dětem a dokonce si je i samy se zájmem zkoušely. Byly velmi vstřícné a stále usměvavé. A to potěší každého.“

Veronika Tomanová:

„Velice se mi líbila spolupráce s našimi pomocníky. Byli to čtvrťáci ze školy, se kterou jsme spolupracovali. Naše pokusy je nejen bavily, ale také je těšilo vykládat vše, co jsme jim vysvětlily, mladším spolužákům. Jarmark jsme zvládaly i bez nich, ale s nimi jsme si ho i my více užily.“

Zlata Svobodová:

„Zájezdu do Skotska za partnerskou školou jsem se zúčastnila díky fyzikálním pokusům pro skotské děti, na kterých jsem pracovala celý rok. Jsem ráda, že paní učitelka Erhartová dala tu možnost mě, protože jsem si vyzkoušela něco jiného a získala jsem spousty nových zkušeností.

Jediného čeho jsem se bála, bylo představení ČR před tolika lidma, ale nakonec vše dopadlo dobře. Děti byly moc nadšené. Nejvíc si děti oblíbily taneček – mazurku, který jsme je s děvčaty naučily. A já tak měla příležitost jim k tomu hrát na kytaru.

Při pokusech mě děti příjemně překvapily. Myslela jsem si, že budou netrpělivé a nepozorné, ale vše bylo naopak. Byly rády, že si naše pokusy mohou vyzkoušet a některé byly tak ochotné, a pomáhaly mi s anglickým jazykem.

Musim říct, že jsme se za celý pobyt nezastavily. Ve školce jsme bývaly od 9:00 do 15:00 a poté jsem ještě chodily po pamatkách. O víkendu jsme také neztrácely čas a měly jsme prohlídku města, podívaly jsme se do parlamentu, na pláž v Portobello a spousty dalších zajímavých a krásných míst v Edinburghu. Mám odtud opravdu spousty krásných zážitků a nových zkušeností.“

Komenský by z těchto budoucích paní učitelek měl určitě radost!


Ve spolupráci s RNDr.Vladimírou Erhartovou, SOŠ a Gymnázium, Na Bojišti 15, Liberec

Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

 

Přidej komentář jako první k "eTwinningová cena putovala do Liberce"

Zanechte komentář