Everest

image3344

Když Everest v květnu 1996 krutě pohřbil osm dobrodruhů, nikdo by si asi nepomyslel, že to nejhorší na celé situaci je fakt, že o nich někdo natočí film. Předchozí větu je samozřejmě nutno brát lehce s nadsázkou, ale podobné myšlenky mi vyvstávaly na mysl po celou dobu trvání filmu. Všechno to hollywoodské „ach“ a „och“ jakoby se mi zabodávalo rovnou do srdce. A přitom kdyby byl film oproštěn od zbytečných slziček a zaměřil se zkrátka na bezprostřední přírodní surovost, mohlo to dopadnout daleko lépe.

Film Everest se odehrává překvapivě v Himalájích, a jak již bylo řečeno, je zasazen do roku 1996. V tomto roce a na tomto místě se skupiny odvážných horolezců vydávají splnit svůj velký sen – pokořit Everest.  Každá skupina má samozřejmě svého vůdce – jedním je naivní a možná až příliš hodný Rob Hall (Jason Clarke), druhým yolo požitkář Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) a třetím, trošku upozaděným, Guy Cotter (Sam Worthington). Neméně důležité jsou i ostatní postavy filmu, například nespokojený taťka Beck Weathers (Josh Brolin), nemajetný ale zanícený učitel-pošťák Doug Hansen (John Hawkes) nebo pokorná a tichá Yasuko Namba (Naoko Mori).

Až doposud je všechno v pořádku. Vášniví dobrodruzi se rozhodli splnit si sen. Zdolat Everest, vztyčit vlajku, udělat pár selfíček, dobelhat se dolů, dát high five kamarádům a napsat si do deníčku, že teda jako jo. Ale je víc než jasné, že přesně takhle se to nestalo. Vášniví dobrodruzi totiž nejsou horolezci. A možná právě toto je prvopočátkem všech problémů. Ono totiž není úplně jednoduché zdolat horu jen na základě toho, že máte peníze, nějakou tu základní kondičku a nosiče. Takže jakmile vystanou první problémy, dobrodruzi zdivočí, hádají se, neposlouchají a riskují životy své i životy druhých. No a tak se tedy stane to, co nikdo nepředpokládal – dobrodruzi bojují o život. Vlastně překvapivě až příliš mnoho dobrodruhů bojuje o život. Divák tak v záplavě jmen a tváří vlastně ani nemá čas si nějakého oblíbit a fandit mu na cestě za znovuzrozením. Takže nakonec místo toho, aby emotivně prožíval každou minutu utrpení spolu s oblíbenou postavou, už jen cynicky sleduje vývoj situace a přemýšlí nad tím, proč tam proboha vůbec lezli.

Co mě utvrdilo v pocitu zklamání z tolik nadhodnocovaného filmu, ale bylo především to, že na mě slovo Hollywood snad křičela každá scéna a každý obličej, který bylo možno spatřit. Dojemné loučení s těhotnou přítelkyní Roba Halla, rodinná krize v domě u Weathersových, Hansenův slib studentům, za který stojí za to zemřít nebo závěrečné promítání fotografií skutečných dobrodruhů. Největším hollywoodským kýčem je pak scéna Weathersova „probuzení“. A samozřejmě také jeho hrdinství v podobě „ležím a čekám, až pro mě přijedete“. Navíc film záměrně dopřává více času Hallovi a Weathersovi, místo toho, aby ho dopřál někomu, kdo se zasloužil o záchranu více životů než jen (nebo vůbec) toho svého. Nerealistické vykreslení héroe Halla, který podle dostupných zdrojů v reálu zas takový naivka nebyl, je také do očí bijící. A to možná především proto, že nakonec jen Fischer je představován jako soutěží posedlý záporák.

Při provádění vlastních rešerší je pak navíc nepříjemné zjistit, že ve skutečnosti to bylo trochu jinak. Odvaha, se kterou se jedni vydávají na pomoc svým přátelům (a která je filmu tak samolibně předkládána), se pak vyrovná zbabělosti, kterou projeví další, když zavřou oči, aby si zachránili vlastní krk. Film potom vyzní jako laciná fraška, která má dojmout a ohromit, ale rozhodně ne věrohodně popisovat tragédii na Everestu. Odkazovat na ni je pak velmi nešťastné.

 

____

Velká Británie, USA, Island, 2015, 121 min

Dobrodružný/ Drama/ Thriller

Režie: Baltasar Kormákur

Scénář: William Nicholson, Simon Beaufoy

Kamera: Salvatore Totino

Hudba: Dario Marianelli

Hrají: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes, Sam Worthington, Robin Wright, Michael Kelly, Keira Knightley, Emily Watson, Thomas S. Wright, Martin Henderson, Elizabeth Debicki, Clive Standen, Vanessa Kirby, Tom Goodman-Hill, Ingvar Eggert Sigurosson, Charlotte Boving, Micah Hauptman, Vijay Lama, Mia Goth a další

 

 

Jasmin Ježková, IKSŽ 1. ročník

Přidej komentář jako první k "Everest"

Zanechte komentář