Evropská dobrovolná služba – I. část

září_ICM_Ostrava

Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích. Jejím cílem je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi.

Dobrovolnictví v zahraničí

Kdo se může stát dobrovolníkem?

Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v EU nebo v partnerské zemi (Rusko, Černá Hora, Srbsko, Turecko).

Jak se stát dobrovolníkem?

Každý, kdo se chce stát dobrovolníkem, by si měl nejdříve najít akreditovanou vysílající organizaci, která ho může vyslat do zahraničí, dobrovolník nemůže vyjet na vlastní pěst. Vysílající organizací jsme například my: Diecézní charita ostravsko-opavská.

Budoucí dobrovolník bude požádán, aby vytvořil svůj životopis a poslal ho vysílající organizaci, samozřejmě by dobrovolník měl vědět, na jak dlouho se chystá vyjet (2- 12 měsíců) a alespoň částečně vědět, čemu se chce v zahraničí věnovat.

Dále si musí dobrovolník, s pomocí vysílající organizace, najít projekt, tedy aktivitu, kterou bude v cizí zemi vykonávat. Jakmile si dobrovolník vybere projekt, je třeba zaslat hostící organizaci, tedy organizaci, ve které bude dobrovolník působit, životopis, ale také motivační dopis, to vše v anglickém jazyce. Pak už jen musí dobrovolník čekat, zda ho daná organizace vybere, jelikož zájem bývá velký. Pokud projekt nevyjde, zkoušíme najít projekt jiný avšak pro daného zájemce stejně vhodný.  Celý proces může trvat i rok, je tedy třeba hledat vhodný projekt co nejdříve.

Pro bližší informace, prosím, kontaktujte koordinátorku dobrovolníků Michaelu Turoňovou: michaela.turonova@dchoo.charita.cz

srpen_ICM_Ostrava_1.foto

Dobrovolnictví zahraničních dobrovolníků v CZ

Diecézní charita ostravsko-opavská hostí dobrovolníky v rámci programu Erasmus+, Evropská dobrovolná služba od roku 2013. Od té doby se v jejich službách vystřídali italští, francouzští, polští či ruští dobrovolníci. Dobrovolníci pracují v charitě s romskými dětmi od 3-19 let v  nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež, ale také v rámci Aktivit pro děti. Naši dobrovolníci nám také pomáhají s propagací Evropské dobrovolné služby, a tak se často zúčastňují charitních aktivit, ale také prezentují dobrovolnictví na školách či v jiných organizacích. Dobrovolníci nechodí jen do práce, mají také svůj volný čas, ve kterém často navštěvují další dobrovolníky, kteří v Česku působí, nebo krásná místa v České republice, či v zahraničí.

Letos v únoru k nám přijeli dva dobrovolníci Alba a Julien.

Alba Medda je jednatřicetiletá dobrovolnice, která k nám dorazila z nádherné italské Sardínie. Sardinie, nazývána také „Smaragdový ostrov“ nebo „Karibik Středomoří“ je krásná perla Středozemí omývaná průzračným mořem. Sardinie je po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři. Pláže Sardinie s křišťálovou vodou připomínají pláže Karibiku, jsou však barevnější a tyrkysová voda láká
k potápění. Alba se doma věnovala práci s dětmi v dětském domově a v práci s dětmi pokračuje i u nás. Alba miluje pláže a moře, ale také svou fenečku Zoe, které se po ní velmi stýská.

Našim druhým dobrovolníkem je Julien Métro, kterému je 25 let a pochází ze vzdáleného francouzského ostrova Réunion. Tento ostrov leží mezi ostrovem Madagaskar a Mauricius. Kromě toho, že samotný ostrov je velice nádherný a plný přírodních krás, se na ostrově nachází 2 631 metrů vysoká činná štítová sopka, která nese jméno Piton de la Fournaise a je nejaktivnější sopkou na Zemi. Julien stejně jako Alba miluje sluníčko a moře, ale také chození po horách či plavání.

Oba dobrovolníci pracují v našich střediscích – Vesničce soužití a středisku Horizont. Ve střediscích se zabývají různými aktivitami, např. kurz vaření, základy informatiky či učení cizího jazyka. Oba dobrovolníci jsou usměvaví, pozitivní a nesmírně aktivní, což nám i dětem dělá obrovskou radost. Věříme, že tento rok bude pro dobrovolníky, naše pracovníky, ale i klienty plný skvělých aktivit, dobrodružství a zážitků.

srpen_ICM_Ostrava_2.foto

Pokud Vás, čtenáře, téma dobrovolnictví zaujalo a chtěli byste se dozvědět více o Julien a Albě,  nezapomeňte na příští číslo časopisu Remix, ve kterém vyjde interview s těmito dobrovolníky.

Dozvíte se, proč si zvolili pro svou dobrovolnickou činnost právě Českou republiku, co je u nás šokuje, co si oblíbili, jak vnímají město Ostravu a další zajímavé postřehy z pohledu cizince. Máte se na co těšit!

Autor: Bc. Michaela Turoňová

ICM Ostrava