Evropský týden mobility – doprava a zdraví

Již tradičně se v druhé polovině měsíce září města a obce v České republice zapojují do celoevropských akcí Evropského týdne mobility Evropského dne bez aut. V Jihočeském kraji letos konkrétně města České Budějovice, Písek, Prachatice a Strakonice.

Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, které upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a kterým zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Mnohá evropská města už pochopila, že prostor v ulicích patří také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě, nejen autům. Ulice mohou být opět místem setkávání, místem pro život. A tomu má pomoci právě Evropský týden mobility. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma Doprava a zdraví s heslem Prodluž si život – buď aktivní!

K Evropskému týdnu mobility spojeném s Evropským dnem bez aut se mohou připojit všechna města. Podmínkou je, aby vedení města schválilo Chartu a aby ustanovilo místního koordinátora. Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny se město zaváže, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, například zklidnění center a městských čtvrtí, omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí atd. Vše podle možností a velkosti města či obce.

16-22.září Evropský týden mobility – ve městech se nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu – cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.

22.září Evropský den bez aut – části měst budou uzavřeny automobilové dopravě a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility.

Program měst bude opět vystaven jak na webových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR, tak na evropských stránkách kampaně. Aktuálně je do kampaně zapojeno takřka 1200 evropských měst a obcí, více . na www.mobilityweek.eu.

Programy jihočeských měst zapojených do kampaně naleznete na webových stránkách

České Budějovice – www.c-budejovice.cz, Písek – www.mesto-pisek.cz, Prachatice – http://mesto.prachatice.cz, Strakonice – www.strakonice.eu

Kampaně Evropský týden mobility a Evropský den bez aut koordinuje v České republice Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Evropskou komisí.

Zdroj Národní koordinátor Evropských dnů mobility a Evropského dne bez aut Mgr.Eva Veverková, více info www.mzp.cz/cz/news_etm_ETM_EDBA_2010

Václav Pavlík, Regionální koordinátor / redaktor, Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Evropský týden mobility – doprava a zdraví"

Zanechte komentář