Evropský pracovní trh na facebooku

Kdo by to byl eventuálně tušil, že i taková, většinou obyčejným lidičkám vzdálená instituce, jakou je třeba parlament  je vlastně takřka na dosah. A parlament dokonce Evropský? No problém. A že se v nedávných dnech zabýval pracovním trhem? Leckoho to třeba zajímá?

Právě tento týden hlasoval Výbor pro zaměstnanost o Zprávě o evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání. Zpráva vznikla jako odpověď na Sdělení Komise o celoživotním vzdělávání a odborném vzdělávání jako součásti Strategie 2020.

Čím se zpráva zabývá?

Podtrhuje,  že v dnešní ekonomické a demografické situaci je celoživotní vzdělávání jedinou cestou, jak si zajistit místo na pracovním trhu. Nejen poslanci a nejen tato Zpráva říká, že jsou stále více potřeba pracovnice a pracovníci, kteří jsou mobilní, flexibilní a mají mezinárodní zkušenost. Novinkou není ani zřejmě to, že by členské země Evropské unie měly nabízet vysoký standard vzdělávání. To by mělo být namířeno směrem ke kreativitě a inovaci a mělo by být lépe přizpůsobeno individuálním potřebám. Zaměstnavatelé by měli podle poslanců nabízet možnosti zvyšování kvalifikace. Poslanci v souladu s tím zároveň požadují  lepší a jednodušší financování celoživotního vzdělávání. Navrhují k tomu i použití současných programů Evropské unie, jako jsou Program celoživotního vzdělávání nebo Erasmus pro mladé podnikatele. Členské státy by také měly zjednodušit postupy uznávání zahraničních profesních osvědčení.

Že jste již ledacos z toho slyšeli tak říkajíc z vyšších míst? Asi Vás to moc nebralo, protože se Vás to třeba momentálně netýkalo? Tak co si třeba „jen tak“ počíst  o zkušenostech čtenářů či přispěvovatelů  Evropského parlamentního  facebooku. Jistě zde naleznete dost příběhů  o třeba i jejich osobních střetech s realitou třeba evropského pracovního trhu. Nota bene, ani ne tak za dlouho tu máme letní prázdniny, za několik skoro málo dnů se otevírají i pro nás pracovní trhy Německa a Rakouska…

Zdroj Evropský parlament, více informací www.europarl.europa.eu

Václav Pavlík Regionální koordinátor / redaktor Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Evropský pracovní trh na facebooku"

Zanechte komentář