Exkluzivně! Rozhovor s místními parkouristy

IMG_5279

Tentokrát žáci novinářského kroužku ze ZŠ Čtyřlístek vyzpovídali místní parkouristy – Oriho (žáka ZŠ Za Alejí) a Frantu (sextána Gymnázia Uherské Hradiště). Co je k parkouru přivedlo a jaké jsou možnosti v okolí?

 

Jak bys co nejjednodušeji popsal parkour ?

Ori

Parkour je umění pohybu. Jedná se o to, že se musíte co nejrychleji dostat z bodu A do bodu B.

Franta

V dnešní době se dá považovat za parkour vlastně jakýkoliv pohyb. Například když běžíte a něco přeskočíte, je to taky parkour.

 

Jak tedy parkour vznikl a kdo ho založil?

Parkur založil David Bell. Jeho otec byl voják a učil se, jak se co nejrychleji dostat z jednoho bodu do druhého. A pak to učil svého malého Davida. David to rozvinul do podoby parkouru.

Co vás k parkouru přivedlo?

Franta

K parkouru mě přivedly různé nahrávky na Youtube a potom přímo k správnému tréningu mě přivedl Taras, protože když začínal, točil tutoriály a líbilo se mi, jak tehdy ten člověk vystupoval. Řekl jsem si, že to taky zkusím a už trénuju čtyři roky.

Ori

Mě k parkouru přivedl člověk, který tady v Hradišti měl kroužek. Jmenoval se Ondřej Horehleď, ale stala se mu nehoda a bohužel zemřel. Taky jsem viděl nějaké nahrávky na Youtube a už dřív, když jsem býval s klukama venku, přeskakoval jsem nějaké zídky, ale vůbec jsem nevěděl, co je to parkour. V současné době už skáču čtyři roky.

 

Jaký máte názor na Taryho?

Ori

Úplně na rovinu – když Taras natáčel tutoriály, choval se úplně normálně. Nebyl to žádný youtuber. Bohužel pak udělal obchod Enjoy the Movement a začal prodávat různé oblečení, začal dělat workshopy a stal se z něho normální youtuber. Začala ho sledovat spousta dětí a dneska skáče skoro každý.

Franta

Taryho znám od té doby, co točí na Youtube. Dřív to býval skromný člověk, ale když jsme na táborech, chová se před kamerou jako naprostý blbec jenom proto, aby měl nějaké to zhlédnutí.

 

Měli jste někdy problém s tím, že vás někdo označil za vandaly?

Oba

Tenhle problém byl vždy a pořád je. Bývají to většinou starší lidé. Například při Jamu (setkání lidí, co skáčou). Snažíme se jim to nějak vysvětlit, jenže ono to nejde. Lidé neposlouchají. Někteří lidé si na nás pouze vybíjejí zlost. Občas zavolají policajty, ale s nimi není nikdy žádný problém. Parkour už znají, takže jim to nijak nevadí. Říkají, že jsme borci a že je dobré to, že nesedíme doma u počítače.

 

A jak vůbec  vaše tréninky probíhají?

Ori

Na začátku je rozcvička, následně je to trénování daných skoků a na konci zase protáhnutí.

Franta

U mě to začíná tak, že mám na začátku rozcvičku. Já jsem známý tím, že chodím vždy pozdě, takže buď dobíhám, nebo dojíždím na kole, což je taková moje rozcvička. Prostě dostat se co nejrychleji
z bodu A do bodu B. Následuje protáhnutí a potom už to jede. Od těch jednodušších triků, až po ty složitější.

 

Na jaké úrovni je český parkour?

Oba

V Česku skáče poměrně hodně lidí. Jsou tady lidi, kteří skáčou velmi dobře. Objevují se i na světových videích nejlepších parkouristů. Například Tomáš Slavík. Když se podíváte na videa, Best Parkour 2014,  tam bude na hodně záběrech In Motion, to jsou kluci z Prahy, kteří postavili parkourovou halu, jedinou v republice.

 

Měli jste někdy kvůli parkouru vážný úraz?

Ori

Vážný úraz jsem neměl, měl jsem pouze otřes mozku, ale to byla moje vina.

 

Když se TO stalo Ondrovi, neměli jste pak větší respekt ze skákání?

Ori

Já myslím, že ne, to byla čistě shoda náhod. Ono mu to podjelo. Musíte si vždycky vyzkoušet, zda-li  vám to klouže. Ondra to bohužel neudělal.

 

Existuje nějaký kroužek parkouru v okolí Uh?

Franta

Zatím ne, ale já a ještě jeden kamarád jsme součástí Sokola. Podmínkou pro fungování jsou trenérské licence, které si hodláme dělat teď v červnu. A pokud se to povede, tak by příští rok od září měl být kroužek parkouru.

 

Pomáháte si v parkouru? Kdyby třeba nějaký začátečník parkourista potřeboval pomoct, tak poradíte mu?

Ori

Určitě. Pokaždé, když jdu skákat, přijde za mnou přijde tak deset mladších lidí, co mě znají a pomáhám jim.

Franta

Já jsem tímhle taky docela známý. Učím hodně dětí. Učím je to, co jim nejde. Třeba tady Oriho jsem naučil Saidflip.

 

Existují nějaké parkourové soutěže v Česku?

Oba

Nikdy tady žádné soutěže nebyly, ale teď měsíc zpátky se jedna vytvořila.  Je od 18 let. A je to oficiální soutěž pořádaná klukama z Prahy a z části týmem Urban Sense. Musíte se přihlásit, oni vás vyberou nebo nevyberou a potom předvádíte.  Je to rozdělené, tuším, na dvě kola. To první je nějaká rychlá trať a pak je stylová část – máte určitý čas, uděláte pár triků, a kdo bude mít nejlepší styl, ten vyhraje.

 

Existují nějaká kritéria, koho do takové soutěže vzít a koho ne?

Oba

Kritériem je 18 let. Natočíte své video a podle toho vás buď přijmou, nebo ne.

 

Jaký názor na parkour  mají vaši rodiče?

Ori

Mě v tom mamka i taťka podporují, takže žádný problém není.

 

 

Takže nemají o tebe rodiče strach?

Ori

To ano, ale když jsem ukázal nějaké to svoje video a předvedl, co už všechno umím, tak mě v tom podpořili a neříkali nic.

Franta

Ze začátku byl strach, že se mi něco stane, ale teď už ne.

 

Co doporučujete začátečníkům?

Oba

Každopádně bych doporučil najít si někoho, od koho by se dalo učit. Někoho, kdo se v tom orientuje – někoho fakt dobrého. Když se budete učit od někoho, kdo se teďka naučil třeba salto do boku, budete stoupat jinak, než když se budete učit od někoho, kdo umí třeba dvojité salto dozadu.

 

Máte nějaký sen, co se týče parkouru?

Ori

Sen jako takový nemám, spíš bych chtěl vést parkur komunitu tak, jak to dělal Ondra.

Franta

Můj sen je zaskákat si na co nejvíce místech po světě.

 

A které místo nejvíce láká parkouristy?

To asi bude Francie Lisses, což je vlastně takové rodiště parkouru.

 

Pro ICM Uherské Hradiště - Saša, František, Natálka a Markus (žáci novinářského kroužku).