Expedice Indie 2016 II. Část

JINDŘ.HR (indie) (1)

VYRÁŽÍME! Letadlem z Prahy do Londýna, přestup a osmi hodinová cesta do Dillí. Vše proběhlo v pohodě.

JINDŘ.HR. (indie..)Indie – konečně! Horko, vlhko a všude vojáci se samopaly. Po důkladné kontrole a nezbytných formalitách jsme byli vpuštěni na území Indie. Nasedáme do taxíku. Jedeme asi 30 minut a najednou se před námi objeví tanky, zábrany a všude vojáci. ŠOK! Do hotelu se nedostaneme, ve čtvrti proběhla demonstrace, zemřelo při ní 19 lidí, ostatní se rozutekli a policie prostor neprodyšně uzavřela. Chvíli jsme doufali, ale fakt jen chvíli, že se do objednaného hotelu nějak dostaneme. Mamka zavolala na recepci a bylo jasno – hotel má minimálně čtyři dny zavřeno. Co teď? Byly čtyři hodiny v noci, všude pro nás středoevropany nepředstavitelný nepořádek. Okolo nás pobíhali psi a procházeli se krávy, v tmavých zákoutích ulic byli vidět podivní lidé… tady zůstat prostě nemůžeme. Fajn, vyhledáme jiný hotel. Brzy jsme zjistili, že cena hotelů dosahuje astronomických výšek – hoteliéři prostě pořádně využili situace. Místní recepční nám objednal taxi a my jeli za neskutečnej balík rupií do Agry. Zde jsme měli zamluvený pokoj v hotelu na jiný termín a doufali jsme, že nás ubytují o dva dny dříve. Naštěstí to klaplo. SUPER! Ubytovali nás a my zalehli – téměř pětihodinový posun byl znát a k pohodě určitě nepřispěl ani stres posledních osmi hodin.JINDŘ.HR. (indie (2)

Druhý den ráno – Agra – město, které navštíví snad každý turista. Tádž Mahal je monumentální pomník v Agře, od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.  Agra fort, obrovská červená pevnost, Itimáduddaulova hrobka, parky, zahrady – něco úžasného!!! Indové mají vstup za symbolickou cenu, turisté za několikanásobně vyšší. U vchodu do každé památky jsou ozbrojení vojáci, procházíte rámem a kontrolují vám batoh. Památky jsou opravdu udržované, všude je čisto. Jakmile ale opustíte bránu památky, přichází pravá indická realita. Žebráci, špína, krávy, psi a obchodníci (často děti), kteří vám neustále něco nabízejí. Po silnicích tam jezdí rikši, takový zvláštní motorky s přívěsem a spousty skútrů. Snad každý Ind má motorku. Mezi nimi se prochází dobytek a pobíhají psi. Všichni pořád troubí, nedodržují žádné předpisy. Jen krávě dají vždy přednost, prostě se zastaví provoz a čeká se.JINDŘ.HR. (indie (1)

Na indické jídlo jsme byli připraveni, občas si zajdeme do indické restaurace u nás v Hradci. Prostě indickou kuchyni máme moc rádi a indická realita nezklamala, snad jen to, že většina jídel byla bezmasá. V nabídce bylo i kuřecí maso, ale fakt nebylo dobrý a cena jídla byla třikrát vyšší než u vegetariánského. Všichni „ cestovatelé“ nám radili, že nemáme jíst jídlo „z ulice“. Dodržovali jsme to a kupovali jsme jen ovoce, které jsme na pokoji řádně umyli.JINDŘ.HR (indie) (3)

První setkání s Indií, tedy městem Agra bylo šokem. Prostě všechno úplně jiné než v Evropě. Ještě že jsme v Indii strávili měsíc, měli jsme čas tuto zemi a její obyvatele poznat. Pokud bych zde byl na týden a neviděl nic jiného než Agru, nikdy bych se do Indie nevrátil! To pravé cestování jsme měli před sebou, lístky na autobus koupeny a čekal nás Jaipur, pak postupně  Puskhar, Jodhpur a Udaipur. Následovali písčité pláže na GOA a vše jsme završili v Bombai. V každém městě jsme strávili dvě noci, na GOA týden a ve městě, kterému se říká „ Brána do Indie“, dny čtyři. Ale o tom až příště.JINDŘ.HR (indie) (2)

 

Jan Kubinec
ICM Jindřichův Hradec

 

První díl Expedice si můžete přečíst ZDE.

Přidej komentář jako první k "Expedice Indie 2016 II. Část"

Zanechte komentář