Fanoušci.con

icko_green_vypln

Říkáte si, jestli to není překlep? Kdepak, pouze zkrácená verze anglického názvu convention, kterým se fanouškovské setkání označují. Pokud jste už na nějaký v minulosti vyrazili, dáte mi za pravdu, že je to zážitek, který za to stojí. A pokud ne, po dočtení tohoto článku to budete alespoň zvažovat.

Nejdřív něco na úvod – o co tu vlastně běží? Cony jsou setkání fanoušků určitého žánru nebo oblasti tvorby. Nejčastější bývají knižní případně komiksové, filmové nebo seriálové žánry, ale může se jednat i pouze o konkrétní knižní řadu nebo seriál. Festival se většinou odehrává v budově nebo areálu, kde je několik přednáškových místností a obvykle i možnost přenocování.

Program samotný se obvykle odehrává v přednáškových sálech, které bývají rozděleny do takzvaných bloků, což jsou tematicky podobné oblasti. Kromě přednášek se můžeme setkat s promítáním, diskuzními panely, semináři, soutěžemi a q&a se známými osobnostmi, jako například herci, autory, spisovateli a podobně.

Kromě možnosti přespání bývá také poskytnuta možnost stravování a často i obchůdky se zbožím, souvisejícím z obsahem conu. Můžou to být tedy knihy, DVD, trička a další oblečení nebo sběratelské repliky.

Přenocování je důležité proto, že většina conů bývá na více dní, obvykle dva až tři ale najdou se i takové výjimky jako Festival fantazie, který se může protáhnout až na čtrnáct dní. Kdo má rád pohodlnou postel, může si bez problému najít ubytování v blízkém okolí, protože se cony většinou pořádají ve větších městech jako Praha nebo Brno. Základem je ale karimatka a spacák, protože pořadatelé většinou nabízejí možnost přespat přímo na místě zadarmo, někdy za menší poplatek. Není ale problém se zúčastnit pouze jednoho dne, nebo se jít vyspat domů, pokud mátě to štěstí, že bydlíte blízko.

Tolik k zázemí, různé festivaly mají odlišná pravidla a podmínky, takže je nejlepší si nastudovat podrobné informace přímo na stránkách conu. Co se ale na stránkách nedozvíte, je, co všechno zažijete.

Festivaly, zvláště ty menší, nabízejí velmi příjemné prostředí na poznávání dalších lidí. Ať už během diskuzí nebo ve frontě na jídlo, vždycky se najde čas si s někým popovídat o tom, jak se vám líbila nejnovější série nebo jak úžasně přesný je jejich cosplay. Když nemáte kam spěchat a jste obklopeni lidmi, kteří mají rádi tot=ž co vy, je snadné si najít spřízněnou duši, nebo hned několik.

Dalším bonusem je možnost setkat se se známými lidmi které máte rádi nebo obdivujete a třeba jim poděkovat za to, co dělají, nebo jim dát něco, co jste sami vytvořili. A to je vzpomínka, která vás bude hřát dlouho.

Jako pravidelná návštěvnice různých conů si pamatuju, jak jsem si u oběda přisedla ke dvěma sourozencům, které jsem neznala, ale po chvíli jsme zabředli do dvouhodinové diskuze o paralelách mezi naší politikou a moderní Urban fantasy tvorbou. Nebo když jsem ukořistila místo na spaní vedle dvou mladších holek, se kterými jsem každý večer do tří do rána řešila teorie zabývající se analýzou kinematografie v posledních třech sériích Doktora Who.

Na festivalech se setkáte s všemožným mixem lidí, ať je vám patnáct nebo padesát, ať jste právnička nebo prodavač, na festivalu se na krátkou dobu všichni stáváte jen fanoušky. Tak neváhejte trochu zagooglit, co se u nás pořádá nebo obhlédněte třeba i zahraniční cony – pocvičíte si němčinu nebo angličtinu a navážete nové mezinárodní známosti. Hodně štěstí a festivalům zdar.

Pro ICM Český Brod Kateřina Nováková