Febiofest 2017 a jeho hity

febiofest-2017-hon-na-zvirata-a-lidi-provokativni-ferrara-nebo-nadzvukovi-oasis

Jako každým rokem, proběhl i letos v měsíci březnu, od 23. do 31., v multikině Cinestar Anděl (některé projekce i v Cinestar Černý Most) velice úspěšný pražský filmový festival Febiofest. Letošní ročník byl v pořadí již 24. Diváci mohli zhlédnout za zvýhodněnou cenu předpremiéry téměř dvaceti zahraničních titulů.

Mezi distribučními předpremiérami se objevily snímky všech žánrů od dramatického příběhu z Varšavy za 2. světové války Úkryt v ZOO, přes soudní drama Popírání holocaustu s Rachel Weiszovou, až po černou severskou komedii Zabijáci z maloměsta nebo akční film Proti vlastní krvi s Michaelem Fassbenderem. 
Pro Kristiána za přínos světové kinematografii přicestoval na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska, který oslavil loni na podzim osmdesáté narozeniny. Sošku převzal 23. března na slavnostním ceremoniálu v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara, jehož dnes již kultovní snímky budou na festivalu rovněž uvedeny. Dalšími hosty festivalu byli polská režisérka a scenáristka Agnieszka Holland, jedna z nejvýraznějších ženských postav současné kinematografie, představitelka polské nové vlny, která zde uvedla svůj nový snímek Přes kosti mrtvých, dánský herec Ulrich Thomsen, jenž zde představil svůj režisérský debut, velmi povedený noirově laděný snímek V zárodku, dále srbský herec Lazar Ristowski z Kustoricova Undergroundu nebo britský filmový a televizní producent Duncan Kenworthy stojící za kultovními britskými komediemi Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Láska nebeská. V rámci sekce Nová Evropa měli diváci příležitost zhlédnout českou premiéru intimního dramatu Špína, jež je debutem absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové, dcery herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty. Velice zajímavý snímek je příběhem dospívající sedmnáctileté Leny, která je na vrcholu puberty a právě se poprvé zamilovala, touží po svobodě a dobrodružství. Její svět se jí však zhroutí, když ji znásilní její učitel, do kterého jsou platonicky zamilovaná všechna děvčata. Lena se rozhodne mlčet, pocity viny, strachu a hanby ji ale doženou až k pokusu o sebevraždu.

Industriální Radlická kulturní sportovna v blízkosti hlavního centra Febiofestu, CineStaru Praha Anděl, letos poprvé hostila doprovodný program festivalu nazvaný Off. Ten nabídl mladým workshopy, speciální projekce, diskuze s filmaři a vystoupení kapel, hudebních projektů a dýdžejů. Návštěvníci tak byli svědky koncertů písničkářky Never Sol, kapely Smola a Hrušky nebo DJ Pierra Urbana. Off program nabídl i projekce unikátního interaktivního filmu Noční směna, který dal divákům prostřednictvím mobilní aplikace možnost rozhodnout o vývoji děje. Skvělým doplňkem byl i digitální sklep pro nadšence nových technologií, virtuální reality a audiovizuálních instalací, a to i pro nejmladší návštěvníky festivalu. Vstup na veškerý doprovodný program v Radlické kulturní sportovně byl zdarma.

ICM DDM hl. m. Prahy