FEBIOFEST 2018

příslib úsvitu (1)

Jubilejní, 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest proběhl v našem hlavním městě v termínu 15.–23. března. Slavnostní zahájení se konalo v Obecním domě.

Po Praze zavítal festival, ve kterém se letos prezentovalo 160 filmů, do dalších 16 měst naší republiky.

Jelikož se jednalo o jubilejní ročník, byla letos zařazena sekce Best of s desítkou nejoblíbenějších filmů uvedených na festivalu od jeho založení. Diváci tak mohli zhlédnout snímky jako Lola běží o život Toma Tykwera, Mulholland Drive Davida Lynche nebo Pianistu Romana Polanského.

Každý rok jsou nedílnou součástí festivalu oceňované snímky z prestižních filmových festivalů v Cannes, Berlíně, San Sebastianu, Torontu a taktéž na Oscary nominované snímky.
Mým osobním tipem je vedle amerického snímku Call me by Your Name, který se objevil v sekci Queer now a který byl rovněž nominován na Oscary, vynikající francouzský snímek Příslib úsvitu.

Dojemný příběh inspirovaný životem slavného spisovatele Romaina Garyho začíná v meziválečného Polsku, kde Romain Kacew, což je pravé spisovatelovo jméno, vyrůstá na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která žije jen pro svého syna a chce pro něj to nejlepší, což je ovšem v době nástupu fašismu pro židovského chlapce velmi těžké. Romain se proto nestane důstojníkem po absolvování vojenské akademie, právě kvůli svému původu. Nakonec ale odletí bojovat do Anglie a posléze do Afriky, aby tak splnil matčin sen, a dokonce začne psát knihy, jak si vždy přála. Rozhodl se splnit své matce její sny a naplnit každý příslib, který jí kdy dal, protože si nedokáže představit, že by ji zklamal. Jejich pouto nepřetrhnou ani první lásky k ženám, válka nebo dlouhé odloučení. A Romain Kacew se postupně stává Romainem Garym, mužem, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury.
Vynikající herecké výkony Charlotte Gainsbourg a Pierra Nineyho dělají z tohoto filmu opravdu mimořádný zážitek, na který se můžete těšit v dubnu v našich kinech.

ICM Praha