Festival Be2Can nabídl skvělé filmy

zabití posvátného jelena

Filmový festival Be2Can, jehož čtvrtý ročník proběhl v říjnu v Praze, než se odebral do Plzně, Olomouce, Zlína a Ostravy, nabídl letos opravdu výjimečné filmy.

Tento relativně nový festival nabízí přehlídku oceněných a pozoruhodných snímků, které získaly ceny na festivalech v Cannes, Benátkách a Berlíně.

Letos nabídl třeba nevšední švédskou komedii Čtverec, která si odvezla z Cannes Zlatou palmu. Film plný krutého humoru a nezapomenutelných scén zkoumá hranice společenské tolerance a politické korektnosti. Režisér Ruben Östlund v něm poukazuje na absurditu existence a sobectví domněle altruistické západní společnosti.

Dalším zajímavým snímkem a vítězem festivalu Be2Can je francouzské drama 120 BPM, které bude letos reprezentovat Francii na oscarech. Hlavním tématem filmu, odehrávajícím se v devadesátých letech minulého století, je problém AIDS, choroby, která si v té době už deset let vybírá kruté oběti na životech. Paříští aktivisté bojují ve filmu s nezájmem veřejnosti, otupělostí vlád a machinacemi farmaceutických firem.
Kromě těchto nesporně zajímavých filmů nabízí Be2Can ještě další pozoruhodný snímek, a to další počin řeckého režiséra Yorgose Lanthimose, Zabití posvátného jelena. Lathimos, představitel řecké “divné vlny”, stojí za uznávanými kontroverzními snímky jako Špičák nebo Humr. Ve svých filmech kritizuje společenské zřízení a patologické lidské vztahy. Zabití posvátného jelena je dramatem o neodčinitelné vině a krutém trestu, které nezapře prvky antické tragédie, kterou Lathimos kombinuje v tomto snímku s moderním hororem. Hlavní roli si ve snímku zahrál stejně jako v Humrovi Colin Farrell, po jeho boku se objeví Nicole Kidmanová. Největší pozornost však na sebe strhává mladý Barry Keoghan (Dunkirk), jehož ztvárnění démonicého teenagera Martina slibuje, že v budoucnu o něm ještě hodně uslyšíme.

ICM při DDM Hl. m. Prahy