FESTIVAL VĚDY 2018 – TECHNOLOGIE HÝBOU SVĚTEM

festival-vedy-v0

Ve středu 5. září proběh na “Kulaťáku” v Dejvicích již šestý ročník oblíbené akce Festival vědy. Na zelené ploše u Vítězného náměstí a letosII v přilehlé technické ulici až k Národní technické knihovně nabídl festival 102 expozic vysokých škol, volnočasových středisek, pracovišť Akademie věd a firem.
Téma letošní populárně věděcké laboratoře pod širým nebem bylo „Technologie hýbou světem“.

A bylo se skutečně na co dívat a co si vyzkoušet. Česká firma Kuberg přivezla na akci elektromotorky, které si mohli vyzkoušet jak děti, tak dospělí. Projížďku elektroautem Volkswagen e-Golf nabídla firma Schrack Technik, firma Valeo představila automobil, který sám zaparkuje.

Jako každý rok i letos bylo možné nahlédnout do auta záchranky, kde vám příjemný záchranář od horské služby vysvětlil, co který přístroj měří a sleduje a jak se postupuje, pokud se do tohoto vozidla náhodou dostanete. Vyzkoušet jste si mohli rovněž resuscitaci i jak pomocí defibrilátoru zachránit život.

Pracovníci Ústavu hematologie a krevní transfúze zájemcům pod mikroskopem ukázali, jak vypadají zdravé bílé a červené krvinky a krevní destička a jak se změní při leukémii. To bylo zajímavé hlavně pro budoucí doktory nebo ty, kteří toto záslužné zaměstnání zvažují.

Naopak těm, kteří se chtějí v budoucnu věnovat sportu, přiblížila Česká televize populární technologii „elektronické tužky“ známé ze sportovních přenosů fotbalu a hokeje. Každý mohl tuto zajímavou technologii sám vyzkoušet. V jednom z mnoha stánků Univerzity Karlovy jste si zase mohli zkusit přečíst zprávy ze čtecího zařízení a stát se tak moderátorem zpráv.

Česká zemědělská univerzita v Praze představila ve svém stánku project na záchranu velmi ohrožené antilopy Derbyho. Project obnáší vzdělávání obyvatel Senegalu, kde žije posledních 500 kusů této vzácné antilopy, hlavně pak tamních dětí. Vysvětlit jim, jak je důležité, aby se v přírodě zachovalo co nejvíce druhů. Dále fakulta představila svůj komplexní výzkum léčebného konopí nebo speciální pytle ZEMBAG pro dlouhodobé uskladňování brambor.

Stanice techniků DDM hl. m. Prahy prezentovala na Festivalu vědy řezání laserem pomocí infračerveného záření. Velký úspěch mělo mezi dětmi “odpalování raket”, což v praxi znamená naplnit pet lahev, která je polepená a vyzdobená jako raketa částečně vodou a poté ji pomocí hadice s pumpičkou natlakovat vzduchem a odpálit. Jak funguje spolupráce si děti mohly vyzkoušet na nově setrojeném dřevěném zařízení.
Na stáncích Stanice přírodovědců DDM hl. M. Prahy si zejména menší děti rady vyzkoušely  odlévání trilobitů, ty starší potom poznávání krystalů či známých plynů a tekutin
v připravených zkumavkách.

V posledních letech velmi oblíbená Pavěda, jejíž kroužky probíhají na několika střediscích Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, nabídla hned několik pokusů. Děti si voskovkami vybarvily vytištěného tučňáka a poté ho postříkali z rozprašovačů vodou. Voskovky vodu nepropustí, stejně jako tučňákovi nenavlhne peří, jelikož je mastné. Vzlínavost potravinářské barvy v kostkách cukru předvedl další pokus.

Doprovodný program probíhal rovněž v Národní technické knihovně, kde bylo na programu několik přednášek.
Akce Festival vědy je určena nejen dětem a studentům, ale i zvídavé veřejnosti. Letos byla účast opravdu veliká, zejména v dopoledních hodinách, kdy na akci dorazily děti z vyšších ročníků základních škol. Tito žáci zde mají jedinečnou možnost poznat, co nabízejí vysoké školy nejen technického směru, ale třeba I různé fakulty University Karlovy, například lékařská.festival vědy

ICM při DDM Praha