Fulbrigtova stipendia

Stipendijní program, který je v České republice spravován J. William Fulbright Commision poskytuje českým občanům možnost studovat, provádět výzkum nebo vyučovat ve Spojených státech amerických. To vše na základě jejich znalostí a schopností, které jsou důležité při výběru podpořených osob. Stejně tak je program určen americkým občanům, kteří mají možnost naopak působit v České republice.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Program mohl vzniknout na základě bilaterální dohody mezi vládou Spojených států a vládou České republiky. Fulbrightova stipendia jsou udělována těm nejlepším z nejlepších de facto po celém světě. „Hodně záleží na tom, jaký jste kandidát, jaký jste student. Čím lepší máte akademické výsledky v oboru a jaká máte doporučení, pak je vysoká šance stipendium získat,“ říká poradce pro vzdělání Ing. Jakub Tesař, který působí v české pobočce Komise Williama Fulbrighta.

Komise má v České republice za úkol posuzovat přihlášky do všech programů společně s dalšími odborníky, kteří se vyznají v oborech žadatelů. Výběrové řízení s uchazeči o stipendium obsahuje ústní pohovor. Ti, kteří projdou do finální fáze výběrového řízení čekají na souhlas nominací stipendistů Správní radou Fulbrightovy komise. Ovšem zcela konečný souhlas s udělením grantu vyslovuje instituce J. William Fulbright Foreign Scholaship Board jmenovaná prezidentem Spojených států. Tato instituce sídlí přímo ve Washingtonu a proudí sem žádosti ze všech zemí, kde je program Fulbrightových stipendií podporován.

Program je určen zejména pro výjimečné studenty v různých oborech, zájem ve Spojených státech je zejména o technicky vzdělané absolventy univerzit v magisterských programech. „Úplně nejjednodušší je se dostat do Ameriky na PhD. Na tyto programy je vypsáno největší množství grantů, zvlášť v technice,“ říká Jakub Tesař. „Největší zájem je o techniky, kterých je v Americe nedostatek. 70 až 80 % jsou cizinci, a aby je tam vůbec nalákali, tak jim musí nabídnou velice slušné finanční podmínky,“ dodává Tesař. Technicky vzdělaní studenti tak mají větší šanci, že jejich asistentská místa budou placená. V mnoha případech totiž stážisté jsou na neplacených pozicích a v různých firmách vykonávají pouze praxi bez nároku na honorář.

Přehled všech stipendijních programů naleznete na stránkách české Fullbrihtovy komise – www.fulbright.cz. Nejlépe je však navštívit komisi přímo v sídle. Sídlo naleznete v Praze 3 v Táboritské ulici číslo 23.

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, Kraj Středočeský

Zdroj: Vlastní zpráva a J. William Fulbright Commision.

Přidej komentář jako první k "Fulbrigtova stipendia"

Zanechte komentář